Dlaczego wentylacja w łazience bez okna jest tak ważna? Nadmiar wilgoci w łazience prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Łazienka musi więc mieć zapewnioną prawidłową cyrkulację powietrza, aby zachować zdrowy mikroklimat. Nieodprowadzona para wodna powoduje puchnięcie mebli oraz osiada na powierzchniach sufitów, ścian i fug między płytkami, tworząc idealne miejsce do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów.Najbardziej niebezpiecznym rodzajem grzybów jest kropidlak, potocznie nazywany czarną pleśnią. Zakażenie czarną pleśnią objawia się bólami głowy, nudnością i złym samopoczuciem oraz problemami z koncentracją. Może prowadzić do nieżytu nosa, rozwoju alergii, astmy i innych chorób układu oddechowego. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się także piecyk gazowy, łazienka bez okna musi zawsze mieć sprawną wentylację. Cofnięcie spalin, czyli trującego tlenku węgla potocznie zwanego czadem do pomieszczenia, może skutkować śmiertelnym zatruciem.
Kratka wentylacyjna z wentylatorem dobrze sprawdzi się w łazienkach bez okna w blokach z wielkiej płyty. Fot. Domni.pl
Jakie rodzaje wentylacji wyróżniamy? Najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna, w którą muszą być wyposażone wszystkie domy i mieszkania. Komin i kratka wentylacji grawitacyjnej znajdujący się w łazience odprowadza znaczną część zanieczyszczeń z całego mieszkania. Kratki wentylacyjne w łazience muszą mieć odpowiednią przepustowość. Nie można ich zakrywać ani zmniejszać średnicy otworów wentylacyjnych. Do prawidłowego działania, wentylacja grawitacyjna musi mieć zapewniony stały dopływ powietrza do łazienki. W tym celu wykorzystywane są drzwi łazienkowe wyposażone w otwory wentylacyjne, okrągłe, w formie kratki lub z podcięciem - szpara pod drzwiami musi mieć co najmniej 2.5 cm szerokości.
Kratki wentylacyjne muszą być zawsze odkryte, aby utrzymać prawidłową wymianę powietrza. Fot. Unsplash
Kratka wentylacyjna pod sufitem powinna znajdować się jak najdalej od drzwi, żeby wpływające powietrze miało możliwość owiania całego pomieszczenia. Pamiętaj także, by nie zakładać w kratce wentylacyjnej żadnych siatek przeciw insektom. Para wodna i zanieczyszczenia osiadają na siatce i mogą utrudnić lub całkiem uniemożliwić wydostawanie się powietrza do kratki wentylacyjnej, a co za tym idzie – wentylacja będzie po prostu nieskuteczna.
Łazienka bez okna może być wentylowana wyłącznie grawitacyjnie tylko wtedy, gdy ma kubaturę powyżej 6,5 m2. Mniejsze łazienki musimy wyposażyć w wentylator mechaniczny, który usprawni wentylację grawitacyjną i poprawi przepływ wywiewanego powietrza.
Elektryczny wentylator wyciągowy montujemy na wlocie do kanału wywiewnego. To małe urządzenie wyciąga zużyte powietrze i wilgoć z wnętrza łazienki bez okna. Wielkość wentylatorów jest dostosowana do rozmiarów najczęściej stosowanych kanałów wywiewnych, 100 i 500 mm. Do kanałów o niestandardowej średnicy można zamontować wentylator osiowy. Jeśli chcemy zwiększyć wydajność wentylacji - warto zastosować wentylator promieniowy, w którym powietrze wpada prostopadle do osi wirnika. Wentylatory łazienkowe różni też sposób montażu: w ścianie, w suficie lub wewnątrz kanału. Wyłączony wentylator na wlocie kanału wentylacyjnego może utrudniać swobodny przepływ powietrza, dlatego lepiej wybrać model pozbawiony klapki zamykającej wlot kanału, kiedy urządzenie jest wyłączone. Wentylator mechaniczny montowany w kabinie prysznicowej powinien być zasilany niskim napięciem 12 lub 24V.
Wentylatora nie montujemy w łazience wyposażonej w kocioł gazowy z otwartą komorą spalania lub podgrzewacz. Wentylator mechaniczny nie znajduje też zastosowania w budynku wyposażonym w zbiorczy kanał wywiewny, ponieważ może wciągać i mieszać zużyte powietrze z innych pomieszczeń.
Do łazienki wybierz meble odporne na parę wodną i działanie wilgoci. Dzięki temu pozostaną estetyczne i funkcjonalne na lata. Fot. Domni.pl
Łazienka bez okna: inspiracje
Łazienki bez okna są pozbawione naturalnego światła dziennego, a jego miejsce musi przejąć oświetlenie sztuczne: główne, strefowe i dekoracyjne. Oświetlenie główne znajduje się na suficie i obejmuje całe pomieszczenie. Światło strefowe to lampy przy lustrze lub oświetlenie kabiny prysznicowej. Oświetleniem dekoracyjnym budujemy nastrój - możemy postawić na pasy ledowe na ścianach, suficie lub meblach, które podkreślą wypoczynkowy charakter łazienki bez okna. Pamiętajmy jednak o wyborze opraw o odpowiedniej szczelności.
W przypadku łazienek bez okna warto zadbać o dodatkowe oświetlenie, aby nadać wnętrzu przytulny charakter. Fot. Domni.pl
Aby optycznie powiększyć małą łazienkę bez okna, warto zastosować płytki wielkoformatowe. Takie wnętrze warto więc utrzymać w jasnych kolorach, aby płytki odbijały światło. Na podłogę wybierz płytki matowe, ponieważ mokre płytki w połysku staną się niebezpiecznie śliskie. Polerowane lub szkliwione na wysoki połysk kafle nadają się do wykończenia ściany w łazience bez okna - będą pięknie odbijać światło i dodatkowo powiększą wizualnie przestrzeń.
Płytki ze wzorem kamienia pasują do łazienek w różnych stylach. Fot. Domni.pl
Modne płytki ze wzorami kamieni są utrzymane w odcieniach bieli, beżu i szarości. Podobnie w przypadku płytek inspirowanych wyglądem drewna. Możesz je ułożyć z przesunięciem niczym deski, ale również w formie eleganckiej jodełki. Płytki wielkoformatowe to doskonały sposób na stworzenie eleganckich i odpornych na wilgoć powierzchni. Wybierz te z rektyfikowanymi krawędziami, które można układać z cienkimi fugami. Odpowiednio zastosowane poprawią proporcje łazienki. Prostokątne płyty ułożone pionowo optycznie podniosą niski sufit. Jeśli chcesz wizualnie zmienić szerokość pomieszczenia, ułóż je poziomo.