Wentylacja łazienki - jak uniknąć błędów?

Jednym z najmniejszych i najtrudniejszych aranżacyjnie pomieszczeń w mieszkaniu lub w domu jest łazienka. Trudnością jest nie tylko ograniczony metraż, ale także specyfika użytkowania pomieszczenia. To w nim panuje stosunkowo duża wilgotność powietrza podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, dlatego kluczem jest skuteczna wentylacja łazienki. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu pleśni i grzybów, a także sprawisz, że wyposażenie wnętrza przetrwa znacznie dłużej. Jak zrobić wentylację łazienki i uniknąć błędów?


Dlaczego wentylacja w łazience jest tak ważna?

Wentylacja do łazienki jest kluczowa i trudno z tym polemizować. Podczas codziennych pielęgnacji w naszej łazience na ścianach wewnętrznych pomieszczenia, lustrze, wannie, czy też oknie pojawia się para, z którą należy sobie poradzić. Jeżeli tego nie zrobisz, to szkodliwe pleśnie i grzyby będą miały idealne warunki do rozwoju. To drobnoustroje, które mają negatywny wpływ na nasz organizm. Jak tego uniknąć?

Zadbaj o kratkę wentylacyjną do drzwi

Zgodnie z zapisami prawa budowlanego w drzwiach do łazienki powinny znaleźć się dedykowane otwory wentylacyjne. Dobrym wyborem będzie kratka wentylacyjna do drzwi, dzięki czemu możliwy będzie swobodny przepływ powietrza i zminimalizuje się ryzyko pozostawiania w pomieszczeniu nadmiernej wilgoci. Alternatywą do kratki może być dedykowana szczelina w drzwiach, podcięcie drzwi, czy też zastosowanie tulei wentylacyjnych.

Postaw na wentylację przez ścianę

Kolejnym skutecznym rozwiązaniem jest wentylacja łazienki przez ścianę. Przy jej konstrukcji należy postępować zgodnie z wytycznymi doświadczonych ekspertów. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić wentylację w ścianie, to warto skonsultować się ze specjalistą lub nawet skorzystać z jego usług. Taka wentylacja grawitacyjna może przechodzić bezpośrednio do komina w budynku mieszkalnym, jak i na zewnątrz. Oczywiście nie wystarczy tylko wykucie otworu i wstawienie kratki. Dodatkowo warto zamontować wentylator osiowy, który będzie można uruchamiać ręcznie lub w sposób automatyczny, gdy dedykowany czujnik wykryje nadmiar pary w pomieszczeniu. Dzięki temu stopień wilgoci w łazience będzie odpowiednio kontrolowany.

Kontroluj stan przewodów wentylacyjnych

Dla prawidłowego działania całego systemu bardzo ważne są przewody wentylacyjne. Właściciel mieszkania lub domu powinien regularnie kontrolować ich stan, a także czyścić je z nadmiaru brudu. To samo dotyczy kratek wentylacyjnych. Pod żadnym pozorem nie można ich zakrywać, ponieważ w ten sposób uniemożliwi wentylowanie i odprowadzanie z łazienki nadmiaru wilgoci. Skutki takiego działania mogą być opłakane i będą szybko zauważalne w postaci pojawiających się ognisk pleśni i grzybów. Każdy projekt wentylacji łazienkowej powinien być skonsultowany ze specjalistami i dotyczy to zarówno wentylacji mechanicznej, jak i grawitacyjnej, które może nie być wystarczająca w przypadku łazienek. Zweryfikuj to, dzięki czemu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i oszczędności w dłuższej perspektywie. Weź pod uwagę, że wilgoć w łazience, czyli działanie wentylacji ma wpływ również na oprawy oświetleniowe czy pralkę,bo miejsce pralki jest w łazience, a także całego wyposażenia jak i stan czystych ręczników.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl