Prawidłowa wentylacja łazienki. Rodzaj wentylacji w łazience

Każdy właściciel nieruchomości powinien zadbać o prawidłową wentylację w łazience. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka dodatkowych kosztów związanych z uszkodzeniem mebli, czy też ścian i sufitów w pomieszczeniu. Ponadto zdrowa atmosfera w łazience to również zmniejszone ryzyko występowania pleśni i grzybów, a także problemów zdrowotnych z nimi związanych. Sprawdź, czym cechuje się prawidłowa wentylacja łazienki. 


Cechy dobrej wentylacji w łazience

Odpowiednio zaprojektowana i dobrana wentylacja w łazience stymuluje cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Poprzez kanał wywiewny podawane jest świeże powietrze, a odprowadzane są wilgoć i zanieczyszczenia. Dobra wentylacja zapewnia wystarczający ciąg do tego, aby cały proces przebiegał sprawnie i skutecznie. To niezwykle ważne, ponieważ nawet małe problemy z systemem mogą okazać niebezpieczne dla zdrowia. Nadmiar wilgoci zwiększa ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów takich jak pleśń i grzyby. Są one zagrożeniem nie tylko dla alergików, ale także dla osób, które na co dzień nie zmagają się z żadnymi chorobami. 


Główne rodzaje wentylacji w łazience

Wyróżnia się dwa główne rodzaje wentylacji w łazience. To wentylacja grawitacyjna i mechaniczna. Jak sama nazwa wskazuje, pierwsza opiera swoje działanie na grawitacji. Ten rodzaj stosowany jest przede wszystkim w blokach. Zanieczyszczone powietrze wyciągane jest kratką wentylacyjną poza budynek, dzięki kominowi i zamontowanemu w dachu otworowi. Wszystko dzięki różnicy temperatur powietrza wewnątrz łazienki i na zewnątrz. Ze względu na swoją specyfikę, ten rodzaj wentylacji najlepiej sprawdza się w okresie jesienno-zimowym, a jego skuteczność zauważalnie spada w okresie letnich upałów. Drugi rodzaj to wentylacja mechaniczna. Może ona występować oddzielnie lub jako uzupełnienie modelu grawitacyjnego. W tym wypadku powietrze wprowadzane jest w ruch za pomocą wentylatora, który pobiera energię elektryczną. Wentylacja mechaniczna jest skuteczna, jednak nie może być stosowana w pomieszczeniach z piecem z otwartą komorą spalania. Wentylator tego typu stosuje się m.in. w łazienkach bez okna, czy też wtedy, gdy posiadany system nie jest wystarczający. Nowoczesne rozwiązania mechaniczne stosowane są również w domach jednorodzinnych i obiektach usługowych. Niezależnie od wybranego rodzaju, warto zadbać o dodatkowe aspekty, w tym m.in. odpowiednie nacięcie drzwi do łazienki, co przyspieszy wymianę powietrza wewnątrz pomieszczenia. Źle działająca wentylacja może stanowić realne zagrożenie dla domowników, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie regularnych kontroli. Cały system powinien być zaprojektowany i zainstalowany przez specjalistów.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl