Sama wentylacja to system pozwalający na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Prawidłowo wykonana wentylacja w kuchni pozwala na efektywne odprowadzenie „zużytego powietrza” a doprowadzenie „świeżego”. W praktyce oznacza to pozbycie się zbędnych zapachów, a także wilgoci z pomieszczenia. W kuchni zaś zarówno wilgoć, jak i niechciane zapachy pojawiają się bardzo często. Bez wentylacji trudno będzie je na bieżąco usuwać, więc nieprzyjemny zapach z czasem przeradzający się wręcz w stęchliznę będzie się utrzymywał.
Standardowym wyposażeniem kuchni jest kratka wentylacyjna. Pozwala ona na wymuszenie cyrkulacji powietrza w całym domu, a przede wszystkim w danym pomieszczeniu. Kratka jednocześnie jest miejscem, do którego odprowadzane jest powietrze. Musi ona być połączona z prawidłowo wybudowanym kominem wentylacyjnym. Standardowo wykorzystuje się wentylacją grawitacyjną, czyli bazującą na naturalnym ruchu mas powietrza. W kuchni warto jednak wykorzystać system mieszany, czyli dodatkowo wentylację mechaniczną. Polega ona na montowaniu w przewodach wentylacyjnych dodatkowych wentylatorów, które pozwolą na efektywniejsze i bardziej intensywne odprowadzanie powietrza.
Poza standardową wentylacją grawitacyjną, w kuchni zawsze warto jest podłączyć okap. Wymaga to możliwości podłączenia przewodu do komina wentylacyjnego, jednak w większości przypadków jest to możliwe. Wynika to z przepisów prawa, gdyż kuchnia musi mieć taką możliwość. Okap w kuchni pozwala na mechaniczne stymulowanie przepływu powietrza i odprowadza parę wodną do przewodu wentylacyjnego. Razem z parą wodną pochodzącą z procesu gotowania odprowadzane są zapachy, które na dłuższą metę nie są pożądane w kuchni.
Pojawia się pytanie, czy jeśli w kuchni jest już kratka wentylacyjna, można zrezygnować z okapu. Niestety raczej nie jest to wskazane. Rezygnując z okapu, trudno będzie o efektywne odprowadzanie zarówno wilgoci, jak i wszelkiego rodzaju zapachów. W praktyce okaże się, że bez wykorzystania pracy okapu będzie trzeba bardzo często wietrzyć całe pomieszczenie, a nawet wtedy wietrzenie całego mieszkania lub domu może nie być skuteczne. Efektem ubocznym będzie nie tylko nieprzyjemny zapach, opary, ale też brud osadzający się na meblach kuchennych, ścianach, czy drzwiach i oknach, wynikający z zanieczyszczonego powietrza. Nie można też zapominać o większym ryzyku intensywnego rozwijania się chorobotwórczych grzybów i pleśni. Pochłaniacz zapachów, czyli okap jest w każdej kuchni niezbędny. Nie tylko usuwa opary podczas gotowania z kuchenki gazowej, ale prawidłowo podłączony do wentylacji zapewnia wymianę powietrza, świeżego powietrza.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (D.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl