Wymiana powietrza może odbywać się na drodze naturalnej — grawitacyjnej lub mechanicznej - wymuszonej przez zainstalowane urządzenia zasilane elektrycznie. Poniżej przedstawione są najważniejsze aspekty działania wentylacji, natomiast więcej informacji można znaleźć na portalu klimatyzacja.pl w dziale Artykuły - Wentylacja - Tematy dla domu.
W Polsce większość domów posiada tradycyjną wentylację naturalną, w której napływ powietrza następuje przez wszelkiego rodzaju nieszczelności budynku jak okna, czy drzwi, natomiast odpływ realizowany jest przez specjalnie wybudowane kominy wywiewne zaopatrzone w kratki wentylacyjne. Taka wentylacja działa całkowicie naturalnie, co wynika z praw fizyki, jednak jakości i ilości powietrza, które wpływa i wypływa, nie da się w żaden sposób kontrolować i nie mamy wpływu ani na intensywność wietrzenia, ani na poziom wilgotności powietrza we wnętrzach.
Ruch powietrza w wentylacji grawitacyjnej jest powodowany różnicą ciśnień, wynikającą z gradientu temperatur między powietrzem zewnętrznym i tym znajdującym się wewnątrz budynku. Poziom wymiany powietrza w dużym stopniu zależy od warunków zewnętrznych, a zwłaszcza różnicy temperatur między powietrzem zewnętrzem a wewnętrznym oraz od siły wiatru. Swobodny przepływ powietrza jest największy zimą i przy silnych wiatrach, a to przyczynia się do dużych strat ciepła, bo unoszące się naturalnie do góry ciepłe powietrze zabiera ze sobą energię. Latem natomiast efektywność takiej wentylacji spada, bo nawiewane z zewnątrz gorące powietrze nagrzewa dodatkowo wnętrza, niwelując różnice temperatury wywołującą jego ruch.
W dobie energooszczędnego, szczelnego, budownictwa, którego celem jest dążenie do zapobiegania ucieczkom ciepła z budynków, zapewnienie naturalnego dopływu zimnego powietrza z zewnątrz nie jest pożądane. A ponieważ w każdym domu jednorodzinnym konieczna jest wymiana powietrza, rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej, w której przemieszczanie mas powietrza wywoływane jest podciśnieniem wytworzonym przez wentylatory zasilane energią elektryczną.
Mamy do czynienia z poniższymi rodzajami wentylacji mechanicznej:
Mechaniczny system wentylacji z odzyskiem ciepła to rozwiązanie stosowane w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Jest to najbardziej zaawansowany system wentylacyjny, regulujący nie tylko ilość wymienianego powietrza, ale i posiadający możliwość sterowania jego parametrami, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, za to zgodnie z wymaganiami użytkowników.
W skład systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją wchodzą:
Rekuperator jest sercem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jest to wymiennik energii, w którym zachodzi proces odzyskiwania ciepła z powietrza zużytego i przekazywania go do powietrza świeżego, pobranego z zewnątrz. Dzięki temu świeże i ogrzane powietrze przekierowane zostaje kanałami nawiewnymi do pomieszczeń, a zużyte powietrze z wnętrza, pozbawione energii, usuwane jest przewodami wentylacyjnymi na zewnątrz. Rekuperacja wykorzystywana jest również podczas upałów, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Wtedy chłodniejsze powietrze wywiewane z pomieszczeń pobiera ciepło od powietrza doprowadzanego z zewnątrz, ochładzając je. Warto zatem zamontować rekuperator, bo wspomaga on zarówno systemy ogrzewania domu, jak i klimatyzacji.
W urządzeniu montuje się również w filtry, które oczyszczają powietrze zewnętrzne z cząsteczek kurzu, pyłów i alergenów, zanim trafi ono do kanałów nawiewnych, co podnosi jakość powietrza w domu i wpływa na komfort życia mieszkańców.
Więcej informacji dotyczących sposobów zapewnienia właściwej wentylacji wewnątrz domu, montażu urządzeń i sposobów rozprowadzenia instalacji można znaleźć na portalu klimatyzacja.pl w dziale: Artykuły - Wentylacja - Tematy dla domu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (A.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl