Dobrym wyborem jest postawienie na tradycyjną wentylację grawitacyjną. To naturalny system, dzięki któremu możliwa jest wymiana zanieczyszczonego i ciepłego powietrza z wnętrz budynku i wyprowadzenie go na zewnątrz. Jednocześnie do wnętrza poddasza dostaje się czyste i świeże powietrze z zewnątrz. Jak to możliwe? Wykorzystywane do tego są prawa grawitacji i fakt, że występuje różna gęstość powietrza w zależności od jego temperatury. Dzięki temu w naturalny sposób dochodzi do jego wymiany.
Przede wszystkim należy zachować szczególną uwagę i każdą z prac wykonywać z największą starannością. Ciepłe i wilgotne powietrze unosi się do góry, dlatego automatycznie jest go więcej na strychu. Do tego dochodzą mniejsze kanały wentylacyjne, co może utrudniać wymianę gazów poprzez mały ciąg. W związku z tym, projektując wentylację strychu, zadbaj o odpowiednią długość kanału wentylacyjnego, prawidłowy jego przekrój, czyste, proste i gładkie wykończenie kanału od wewnątrz, a także praktyczne zakończenie systemu wentylacyjnego nad poziomem dachu. Poszczególne parametry techniczne systemu uzależnione są od kilku czynników, w tym m.in. od wielkości domu, rodzaju poszycia, a także nachylenia dachu. Weź to pod uwagę, aby wentylacja grawitacyjna działała poprawnie. W okresie największych upałów jest wydajność, dlatego dodatkowym wsparciem może okazać się system mechaniczny.
Nie każdy zwraca na to uwagę, jednak wentylacja poddasza nieużytkowego jest bardzo ważna. Niezależnie od tego, czy je wykorzystujemy, czy nie, to w tym miejscu gromadzi się ciepłe i wilgotne powietrze, które następnie może powodować powstawanie pleśni i szkodliwych dla ludzkiego zdrowia, a także wytrzymałości materiałów budowlanych grzybów. Podstawowe wentylacja poddasza nieużytkowego to wykonanie otworów nawiewnych w okapie dachu i szczytach budynku, zapewnienie drożności otworów, a także wykonanie wentylacji kalenicy dachu.
Jeszcze większe znaczenie ma optymalna wentylacja w budynku dla poddasza użytkowego. Może ono być wykorzystywane jako pomieszczenia mieszkalne, kuchnia, łazienka, czy też domowa suszarnia. W każdym z tych wariantów dochodzi do generowania dodatkowej wilgoci na strychu. Wówczas warto zastosować podstawowe zasady działania wentylacji grawitacyjnej, a także dodatkowe wsparcie w postaci elektrycznych nawiewów oraz systemów, które będzie można włączać w sposób ręczny lub automatyczny. Dzięki temu zminimalizuje się szkodliwe działanie pary wodnej w swoim domu. Jeżeli nie wiesz, jak wykonać wentylację poddasza, aby spełniła swoje zadanie, to warto skontaktować się w tym zakresie ze specjalistą. Od jakości wykonania systemu zależy komfort użytkowania domu, a także przyszłe oszczędności po stronie jego właściciela.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl