Wentylacja, a przeznaczenie pomieszczenia

Czy wiesz, że oddychając przez cały dzień zużywamy taką ilość powietrza, jaka mieści się w jednej cysternie?


W ciągu jednego dnia jemy około jednego kilograma jedzenia, pijemy od jednego nawet do trzech litrów wody i oddychamy około 15 kilogramami powietrza! Liczba ta odpowiada 12 tysiącom litrów lub 20 metrom sześciennym powietrza. To dokładnie tyle, ile mieści się w cysternie. Wielu z nas w świadomy sposób podchodzi do swoich codziennych wyborów żywieniowych. Czy jednak podobnie podchodzimy do kwestii związanych z powietrzem, którym oddychamy? Około 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach, w których powietrze często jest bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Zła jakość powietrza może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci, które są narażone na większe ryzyko, ponieważ jedzą, piją i oddychają więcej w stosunku do rozmiarów ich ciała.


Zanieczyszczenie powietrza jest wyzwaniem dla zdrowia

Jeśli przebywamy w budynkach, w których jakość powietrza jest zła, istnieje większe ryzyko zachorowania na astmę i inne choroby układu oddechowego. Ponadto pogarszają się nasze zdolności poznawcze, mamy trudności z koncentracją i przyswojeniem materiału. W związku z tym, uważamy, że niezwykle ważne jest, aby przedszkola i szkoły miały dobrą wentylację.


Zastanów się, jakie będzie przeznaczenie danego pomieszczenia

Przy planowaniu wentylacji ważne jest, aby zastanowić się, jak pomieszczenie będzie wykorzystywane. Na przykład w przedszkolu należy wziąć pod uwagę, że małe dzieci często bawią się na podłodze i dlatego powietrze musi mieć możliwość przepływu aż do samego dołu. Ważne jest, aby mieć odpowiedni system wentylacji, nawiewniki i wywiewniki zlokalizowane we właściwych miejscu. Tylko wtedy najmniejsi użytkownicy pomieszczenia będą czuli się w nim dobrze.