Co prawda do jego wad należy wrażliwość na wilgoć, jednak prawidłowo wykonany system wentylacji w domu drewnianym pomoże zminimalizować szkodliwe skutki nadmiernej zawartości wody w powietrzu. Optymalny mikroklimat w domu jest kluczem do zdrowia jego mieszkańców, zaś prawidłowa wentylacja pomoże ochronić konstrukcję budynku przed poważnym uszkodzeniem przez grzyby, co może wymagać kosztownej naprawy.
Drewno jest doskonałym materiałem do budowy domów, miedzy innymi ze względu na to, że dzięki naturalnym mikroporom zapewnia naturalną wentylację. Materiał ten „oddycha” nawet po wysuszeniu i zachowuje tę właściwość przez cały czas, bez względu na wiek budynku. Odpowiednio konserwowany zapewnia trwałość konstrukcji budynku. Utrzymuje prawidłowy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach domu. W okresach deszczowej pogody drewno osusza wnętrza, natomiast gdy na zewnątrz jest ciepło i sucho, drewno oddaje wilgoć powodując, że jej poziom jest optymalny dla mieszkańców.
Jednak oddychanie domów drewnianych nie oznacza, że można w nich całkowicie zrezygnować z systemów wentylacji. Istnieją ku temu 3 powody:
Przepisy dotyczące wentylacji w budynkach
W Polsce wymagania dotyczące wentylacji w budynkach mieszkalnych regulują warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Szczegółowe wymagania podają Polskie Normy: PN-83/B-03430/Az3:2000 oraz PN-73/B-03431. Pierwsza z nich „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej” określa strumienie powietrza niezbędne do wentylacji. Powinny one wynosić co najmniej 30- 70 m3/h, w zależności od pomieszczenia (najwięcej dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażoną w kuchnię gazową lub węglową). Systemy wentylacji spełniające te wymagania zapewnią odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach domu.
Warunki Techniczne WT 2021
Od kilku lat w Polsce obowiązują nowe Warunki Techniczne (WT 2021). Zgodnie z nimi nowo projektowane i wznoszone budynki muszą spełniać rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. W przypadku domów jednorodzinnych zapotrzebowanie na energię nieodnawialną (tzw. wskaźnik Ep) nie może przekraczać 70 kWh/m2 powierzchni rocznie. Jednak wznoszone są także domy pasywne, w których poziom ten to zaledwie 15 kWh/m2. Mniejsze straty ciepła oznaczają korzyści zarówno dla właścicieli domów, w postaci mniejszych rachunków za energię, jak i dla środowiska naturalnego.
Jednak tak niskie wartości zużycia energii, głównie dla celów ogrzewania domów, uzyskuje się dzięki zarówno dobremu ociepleniu budynków, jak i ich niemal doskonałej szczelności powietrznej, co zapewniają odpowiednie drzwi i okna. A to oznacza, że wentylacja - i to mechaniczna – jest w takich domach koniecznością.
Rodzaje systemów wentylacyjnych w domach jednorodzinnych
Systemy wentylacyjne dzielą się na grupy według metod wywoływania ruchu powietrza oraz działania. Wybór najlepszego zależy od głownie od powierzchni i liczby kondygnacji budynku. Jednak w dużej mierze na decyzję wpływają możliwości finansowe inwestora.
Istnieją 3 rodzaje systemów wentylacji:
Wentylacja mechaniczna może być:
Przy projektowaniu oraz wykonywaniu systemu wentylacji domu drewnianego, zarówno grawitacyjnej jak i mechanicznej ważne jest, aby wziąć pod uwagę układ tego budynku. Określenie miejsc na otwory wentylacyjne, okapy wyciągowe oraz poszczególne kanały powietrzne zależy bezpośrednio od tego, gdzie będą znajdować się takie pomieszczenia, jak kuchnia i łazienka, ponieważ dokładnie w nich znajdują się otwory wylotowe. Kanały wywiewne w domach jednorodzinnych są najczęściej doprowadzane do wspólnego szybu wentylacyjnego. Dlatego kuchnie oraz łazienki i toalety są zwykle zgrupowane w jednej strefie. Istnieją jednak inne rozwiązania, na przykład usuwanie powietrza zużytego oraz zanieczyszczeń przez kanał na strych lub bezpośrednio przez ścienny zawór wylotowy na zewnątrz. Wielu inwestorów zamierzających wybudować dom drewniany, posiadających złożoną formę architektoniczną, wybiera system wymuszonej wymiany powietrza. Wentylacja mechaniczna nie narzuca rozmieszczania elementów systemu na określonej wysokości oraz łączenia ze sobą kanałami kuchni oraz łazienek.
Wentylacja przestrzeni podpodłogowej oraz podłogi
Ważnym elementem systemu wymiany powietrza w domu szkieletowym i z bali drewnianych jest wentylacja przestrzeni podpodłogowej oraz podłóg. Zapobiega ona nadmiernemu zawilgoceniu co oznacza, że ochroni cały budynek przed gniciem oraz grzybami.
Wentylacja na strychach i poddaszach
Szczególną uwagę powinno się zwrócić na system wymiany powietrza na strychach i poddaszach, ponieważ od niego w dużej mierze zależy stan i trwałość dachu. Aby umożliwić naturalną wymianę powietrza w tych pomieszczeniach, stosuje się wentylację w takich elementach, jak frontony i lukarny. Rodzaj systemu wentylacyjnego dobierany jest na podstawie kształtu dachu.
Podsumowanie
Odpowiedź na pytanie: jaki system wentylacji wybrać do domu drewnianego, zależy od wielkości i charakteru budynku, jak i zasobów finansowych inwestora, a także jego nastawienia do kwestii ekologii. W przypadku domku letniskowego na działce zapewne wystarczy wentylacja grawitacyjna, jeśli jednak zamierzamy wybudować duży drewniany dom, który zapewni nam zarówno komfortowe warunki zamieszkania i specyficzny mikroklimat, jak i niskie koszty eksploatacji (ogrzewanie, konserwacja) oraz wkład w ochronę środowiska naturalnego, to warto postawić na wentylację z rekuperacją.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie: (T.H.) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl