Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
W pomieszczeniach spędzamy około 80% naszego dorosłego życia, warto więc, zadbać o powietrze jakim oddychamy. Jeżeli jesteśmy ciekawi, jakiej jakości jest powietrze w domu, możemy pokusić się o wypożyczenie lub kupno czujnika jakości powietrza. Zawartość szkodliwych substancji w powietrzu, w naszym domu jest przede wszystkim zależna od powietrza zewnętrznego, które dostaje się do wnętrza przez okna i nieszczelności. Intensywność napływu szkodliwego powietrza będzie zwiększona przez wentylację grawitacyjną i jej wydajność. Dodatkowo zanieczyszczamy powietrze wewnątrz poprzez codzienne czynności domowe, takie jak gotowanie, pranie, sprzątanie z wykorzystaniem środków chemicznych, czy nawet oddychanie. Wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na jakość powietrza.
Przykładowe zanieczyszczenia i substancje pojawiające się w powietrzu m.in.:
- pyły zawieszone PM10
- pyły zawieszone PM2,5
- pyły zawieszona PM1
- lotne związki organiczne (LZO, VOC, TVOC)
Na co zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza?
Przeglądając ofertę oczyszczaczy napotkamy na wiele parametrów do wyboru. O czym one świadczą i co mówią o jakości powietrza? Przybliżmy szczegóły, dzięki czemu będziecie mogli zdecydować na czym Wam zależy.
- sugerowana powierzchnia – jest to maksymalna powierzchnia, przy której oczyszczacz jest w stanie zapewnić trójstopniowa filtrację powietrza równą kubaturze, w ciągu godziny. Uwaga! Wysokość pomieszczenia u różnych producentów jest inna. Ma to wypływ na rzeczywisty rozmiar filtrowanej powierzchni. Warto zwrócić na to uwagę. Dobierzmy urządzenie tak, by było odpowiednie dla największego pomieszczenia w mieszkaniu, które planujemy oczyszczać
- przepływ powietrza – jest to maksymalna ilość powietrza wyrażona w m3, którą oczyszczacz jest w stanie oczyścić w czasie 1 godziny
- CADR – jest międzynarodowym wskaźnikiem czystości dostarczonego powietrza (ang. Clean Air Delivery Rate), świadczy o skuteczności urządzenia. Im CADR jest wyższy, tym oczyszczacz szybciej uzdatni powietrze, o zadanej kubaturze.
Przykład: Załóżmy, że CADR, dla wybranego oczyszczacza, wynosi 300m3. Oznacza to, że w ciągu godziny, urządzenie przefiltruje 300m3 powietrza. Czy jest to dużo? Żeby to oszacować, należy policzyć kubaturę pomieszczenia, np. salonu, który będzie poddany oczyszczaniu. Przy założeniu, że salon ma powierzchnię 25m2 i wysokość 2,5m, kubatura pomieszczenia będzie równa: 25m2 x 2,5 m = 62,5m3. Dzieląc CDR przez objętość pomieszczenia, otrzymamy ilość wymian powietrza, które oczyszczacz przefiltruje, w ciągu godziny. 300m3 / 62,5m3 = 4,8. Oznacza to, że w ciągu godziny nastąpi prawie 5 – krotna wymiana oczyszczanego powietrza.
- klasa energetyczna – informacja o zużyciu prądu przez urządzenie
- głośność – warto zwrócić uwagę na poziom głośności wybieranego urządzenia. Będzie włączone na co dzień i warto, aby poziom hałasu podczas pracy oczyszczacza, nie był męczący.
- czujniki i sposób monitorowania danych – większość urządzeń na bieżąco określa stan powietrza w otoczeniu. Zorientujmy się, jakie parametry mierzy i jak możemy je odczytać. Część Producentów stosuje najprostszy wskaźnik
Jakości Powietrza (AQI – ang. Air Quality Index). Kolorem określa stan jakości powietrza, czerwony (nie zdrowe), żółty (średniej jakości) lub zielony (zdrowe). Bardziej rozbudowane urządzenia przekazują dane, w czasie rzeczywistym, do aplikacji w smartfonie.
- sterowanie – może być ręczne lub zdalne – za pomocą aplikacji.
- nawilżanie powietrza – można zapewnić dodatkowym urządzeniem, czy jednak warto mnożyć sprzęty w domu? Na rynku istnieją modele z wbudowanym nawilżaczem, który w trakcie oczyszczania, dodatkowo nawilża powietrze. Zakres wilgotności powietrza między 40 – 60%, jest najbardziej korzystny dla naszego zdrowia.
- jonizowanie powietrza – jest to funkcja, coraz bardziej pożądana. Dzięki niej oczyszczacz wytwarza ładunki ujemne, które neutralizują ładunki dodatnie w przepływającym przez urządzenie powietrzu. Jony dodatnie znajdują się w powietrzu i są wytwarzane przez urządzenia elektryczne, działając jak elektromagnes na cząstki naładowane dodatnio. Te z kolei przyciągają bakterie, wirusy, roztocza, grzybów oraz pyły, czyli wszelkie zanieczyszczenia. Po zetknięciu się z cząstkami ujemnymi, zostają zneutralizowane, a powietrze oczyszczone.
Na koniec najważniejszy aspekt oczyszczaczy powietrza - filtry.
Jakie filtry powinien mieć oczyszczacz? Od wyboru może zakręcić się w głowie.Omówmy więc filtry, śledząc kierunek przepływu powietrza, czyli od zewnątrz do wewnątrz oczyszczacza.
- Filtr wstępny jest widoczny od razu po zdjęciu obudowy. Jego zadaniem jest zatrzymanie wszystkich większych zanieczyszczeń jak kurz, sierść czy pyłki. Filtr ten chroni kolejne moduły filtracyjne przed zbyt szybkim zapchaniem. Należy go czyścić regularnie, średnio raz w tygodniu. Należy go czyścić zgodnie z instrukcją Producenta. Zazwyczaj wystarczy spłukanie go pod bieżącą wodą.
- Filtry HEPA – są to wysokoskuteczne filtry cząsteczkowe zbudowane z arkuszy, wypełnionymi mikrowłóknami, które są połączone w harmonijki. Jest to jeden z najważniejszych filtrów w oczyszczaczu. W zależności od klasy ich skuteczność może sięgać nawet 99,995% (np.H13 to skuteczność 95-99,5%). Filtry te blokują roztocza oraz pyły zawieszone (PM1, PM2,5, PM10). Można je delikatnie odkurzyć co około 3 tygodnie. Wydłuży to czas pracy filtra i zwiększy wydajność oczyszczacza. Należy je wymieniać co 3 – 4 miesiące.
- Filtry węglowe (z węglem aktywowanym) – poznacie je po charakterystycznym układzie plastra miodu. Neutralizuje lotne związki organiczne (LZO) oraz pochłania brzydkie zapachy. Czyścimy je zgodnie z instrukcją. Trwałość filtra będzie zależała od ilości węgla w filtrze, ale i od czynnika ludzkiego np. filtr u osób palących w domu posłuży znacznie krócej.
Dbanie o filtry jest bardzo istotne w przypadku oczyszczaczy powietrza. Zanieczyszczone lub źle założone filtry zmniejszają wydajność urządzenia, ze względu na rosnące opory przepływu. Pobór mocy, czyli zużycie energii elektrycznej także będzie większe przy zużytych filtrach. Może również zaistnieć ryzyko przedostania się cząstek do mechanizmu urządzenia uszkadzając go. Takie uszkodzenia, nie są objęte żadną gwarancją.
Jaki oczyszczacz wybrać?
Dużo zależy od oczekiwań i budżetu. Najtańsze oczyszczacze powietrza to proste urządzenia w cenie około 300 zł, o ograniczonych funkcjach i średniej skuteczności. W budżecie około 600 zł jesteśmy w stanie kupić urządzenie, które posiada szereg skutecznych filtrów oraz możliwość sterowania i monitorowania jakości powietrza, poprzez aplikację w telefonie. Wraz ze wzrostem ceny można znaleźć dodatkowe funkcje oraz ciekawy design. Producenci coraz częściej zwracają uwagę na wygląd proponowanych przez siebie jednostek. Dzięki temu, domowy oczyszczać może stać się nie tylko funkcjonalnym, ale także eleganckim meblem.
Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie: (WW) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl