Systemy wentylacji przemysłowej
W tym dziale przybliżamy tematykę systemów wentylacji mających zastosowanie zarówno w szerokiej gamie nieruchomości przemysłowych, jak i w biurach, lokalach gastronomicznych, siłowniach, basenach oraz innych obiektach użyteczności publicznej (jak przychodnie czy szpitale).
Z artykułów zamieszczonych na portalu klimatyzacja.pl w dziale Artykuły - Wentylacja - Tematy dla firmy, dowiesz się jakie zadania mogą realizować instalacje HVAC, poznasz przykłady ich zastosowań oraz tendencje i nowości rynkowe w zapewnianiu jakości powietrza i komfortu cieplnego. Poniżej przybliżamy najważniejsze zagadnienia związane z tą tematyką.
Podstawy wentylacji obiektów przemysłowych i budynków
Zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w pomieszczeniach oraz zapewnienie jego odpowiedniej jakości i ilości. Tematyka jest obszerna, więc w celu jej przybliżenia przedstawiamy poniżej najczęściej stosowane kryteria podziału wentylacji:
- ze względu na źródło ruchu powietrza wyróżniamy wentylację:
- grawitacyjną (naturalną) - w której dostarczanie świeżego powietrza do wnętrz jest wywoływane działaniem wiatru lub różnicą ciśnień, wynikającą z gradientu temperatur między wnętrzem i zewnętrzem,
- mechaniczną - gdzie przepływ powietrza jest wymuszony przez urządzenia mechaniczne;
- w zależności od charakterystyki obsługiwanego obiektu dzielimy wentylację na:
- bytową - której zadaniem jest stworzenie komfortu użytkownikom budynków,
- przemysłową - której celem jest zapewnienie wymaganych warunków z punktu widzenia wymagań procesów technologicznych, a także zabezpieczenie użytkowników przed zanieczyszczeniami powstającymi w wyniku tych procesów;
- biorąc pod uwagę zakres oddziaływania wentylacji mamy do czynienia z wentylacją:
- ogólną - której oddziaływanie obejmuje wymianę powietrza w całym obiekcie,
- strefową - której oddziaływanie skupia się wyłącznie na wyznaczonej w projekcie strefie. System ten stosowany jest, gdy narażone na zanieczyszczenie są jedynie określone strefy w obiekcie - na przykład strefa lakiernicza, czy spawalnicza, natomiast w pozostałych jego częściach intensywność wentylacji, czy stopień uzdatniania powietrza, może być mniejszy,
- miejscową - której zadaniem jest bezpośrednie usuwanie zanieczyszczeń z miejsca ich powstawania (na przykład poprzez zastosowanie odciągów miejscowych) celem ograniczenia ich rozprzestrzeniania się i która często stanowi też uzupełnienie wentylacji strefowej;
- zważywszy na kierunek ruchu powietrza względem pomieszczenia, wyróżniamy wentylację:
- nawiewną - w której powietrze jest doprowadzane do wnętrz mechanicznie, a usuwane w sposób naturalny,
- wywiewną - w której powietrze jest doprowadzane do wnętrz w sposób naturalny, a usuwane mechanicznie,
- nawiewno-wywiewną - w której powietrze jest zarówno doprowadzane do wnętrz, jak i usuwane z nich mechanicznie;
- mając na uwadze różnicę ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia rozróżniamy instalację wentylacyjną:
- nadciśnieniową - gdy strumień objętości powietrza nawiewanego jest większy niż powietrza wywiewanego,
- podciśnieniową - gdy jest odwrotnie;
- uwzględniając stopień uzdatniania powietrza, możemy mówić o wentylacji:
- bez regulacji parametrów,
- z chłodzeniem lub ogrzewaniem - gdy regulowana jest temperatura powietrza,
- z nawilżaniem lub osuszaniem - gdy regulowany jest poziom wilgotności powietrza,
- klimatyzacji - gdy następuje pełne przygotowanie powietrza poprzez jego oczyszczenie oraz regulację temperatury i wilgotności.
Projektowanie systemów wentylacyjnych w halach i zakładach przemysłowych
Zaawansowane technicznie systemy wentylacyjne stosowane w zakładach przemysłowych i halach produkcyjnych muszą rozwiązywać szereg problemów charakterystycznych dla określonej branży. Zadaniem wielu z nich jest rozprawienie się z dużym zapyleniem, nadmierną wilgotnością, podciśnieniem, przekraczaniem najwyższych dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń powietrza, emisją oparów i gazów (także tych toksycznych lub agresywnych chemicznie), a nawet zapewnieniem odpowiednich warunków pracy w strefach zagrożonych wybuchem oraz zagwarantowanie specjalnych wymagań higienicznych.
Wentylacja przemysłowa z odzyskiem ciepła
Wentylacja przemysłowa z odzyskiem ciepła to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperacją. Jej zastosowanie wpływa na obniżenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Jako że wentylacja zawsze powodowała problem obniżenia temperatury, to dzięki zastosowaniu rekuperacji powietrze jest wymieniane na świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu ok. 90% ciepła ze zużytego powietrza. Co więcej, odzyskane ciepło z niektórych procesów przemysłowych może być wykorzystywane do ogrzania innej części obiektu. Całość jest kontrolowana za pomocą sterowników.
Montaż instalacji wentylacji przemysłowej w pomieszczeniach technologicznych i halach przemysłowych
Warto zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów i odpowiedni sposób montażu instalacji związanych z techniką obróbki powietrza, bo mają one wpływ na uciążliwość hałasu wywołanego przez urządzenia wentylacyjne. Kluczowe jest zapewnienie wysokiej jakości połączeń kanałów wentylacyjnych, tak by zapewniona była ich szczelność. Nie mniej ważny jest wybór wentylatorów kanałowych, które powinny charakteryzować się niskim poziomem emitowanego hałasu i drgań, co pomoże w uzyskaniu odpowiedniego, niskiego poziomu akustyki układu.
Wykonaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji przemysłowej powinna zajmować się profesjonalna i odpowiednio doświadczona firma, dysponująca nowoczesnym wyposażeniem i pracownikami ze stosownymi uprawnieniami. Opłaca się zwrócić do firmy, która świadczy kompleksowe usługi: od opracowania koncepcji, poprzez wykonanie projektu, po dostawę urządzeń i ich montaż i serwis, a także przeprowadzenie pierwsze uruchomienie i konfigurację sterowania oraz zapewnienie profesjonalnego serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (A.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl