Jakość powietrza zewnętrznego.
Środowisko zewnętrzne to miejsce, w którym spędzamy czas,
przemieszczając się między domem, pracą, szkołą czy sklepem – są to czynności konieczne. Jednak większość z nas spędza również czas „na świeżym powietrzu”, spacerując, biegając, odpoczywając na ławce w parku czy kocu nad stawem. Warto przed takim wypoczynkiem sprawdzić, czy powietrze jest dobre dla naszego wypoczynku, czy nie lepiej wybrać się za miasto lub poczekać na zmianę pogody. Gdzie możemy to sprawdzić? Na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska! Jak przeczytamy na ich stronie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 roku w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy oraz dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/107/WE z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie arsenu, kadmu, niklu, rtęci i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w otaczającym powietrzu, określają kryteria oceny jakości powietrza.
Jakie czynniki są monitorowane i jakie stężenia są dopuszczalne?
Pomiarom podlega 12 substancji ze względu na ochronę zdrowia:
Oraz trzy substancje ze względu na ochronę roślin:
Rozróżniamy 3 poziomy stężeń:
Sprawdź, zanim udasz się na spacer
Na stronie powietrze.gios.gov.pl/pjp/current możesz sprawdzić bieżące dane pomiarowe pokazane jak na poniższej mapie.
Poszczególne kolory kropek w zależności od wybranego typu zanieczyszczenia mieszczą się w poniższych przedziałach.
Sprawdzając Polski indeks jakości powietrza możemy, odnieść kategorię do zaleceń zdrowotnych podanych na stronie. Planujesz relaks na powietrzu w najbliższych dniach? Możesz sprawdzić przewidywane zanieczyszczenia o dowolnej godzinie na animowanej mapie zanieczyszczeń. Znajdziesz ją na stronie
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution
Lokalnie - dokładnie
Warto również zapoznać się z Wojewódzkimi Inspektoratami Ochrony Środowiska. Na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi możemy znaleźć raporty dobowe, tygodniowe, 30 dniowe i od początku roku wybranych cząstek w konkretnej lokalizacji.
Dlaczego warto?
Wysokie stężenia zanieczyszczeń mogą wywoływać kaszel i duszności, a długotrwała ekspozycja nasilać i powodować alergie. Nasz organizm narażony na zanieczyszczenia ma utrudnioną pracę, a spacer dla zdrowia może powodować złe samopoczucie. Często lepiej wstrzymać się z długim przebywaniem na dworze przy dużym zanieczyszczeniu lub używać maseczek z filtrami. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest pozostanie w domu, gdzie przy użyciu nowych technologii możemy mieć wpływ na jakość powietrza w naszym domu lub mieszkaniu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie: (WW) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl