Wentylacja przemysłowa, czyli jaka ?

Każdy obiekt powinien być odpowiednio wentylowany. Wszystko po to, aby zadbać w nim o dobrą jakość powietrza i bezpieczeństwo. Wymagania w tym zakresie rosną w przypadku obiektów przemysłowych i miejsc, w których panują trudne warunki technologiczne. Wówczas tradycyjna wentylacja może nie być wystarczająco wydajna. Alternatywę dla niej stanowi wentylacja przemysłowa. Sprawdź, czym się ona charakteryzuje.

Czym jest wentylacja przemysłowa?

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj wentylacji wykorzystywany jest w obiektach przemysłowych. W nich często panują trudne warunki technologiczne. Sprawia to, że sporym wyzwaniem jest zadbanie o odpowiednią jakość powietrza oraz o jego temperaturę i wilgotność. Zadaniem wentylacji przemysłowej jest usuwanie zanieczyszczonego powietrza oraz doprowadzanie do pomieszczeń świeżego powietrza. W zakładach przemysłowych prowadzone są różne procesy technologiczne. W ich trakcie do powietrza przedostają się szkodliwe substancje, w tym m.in.: gazy, para, aerozole czy też pył. Czasami ich nagromadzenie może wpływać na zwiększone ryzyko wybuchu. Ponadto cząsteczki te mogą być szkodliwe, a nawet rakotwórcze. Dlatego tak ważne jest zadbanie o wysokiej jakości i wydajną wentylację. 

Rodzaje wentylacji przemysłowej 

Obecnie w przemyśle wykorzystuje się różne systemy wentylacji. W zależności od potrzeb procesu technologicznego, może ona spełniać różne zadanie. Poszczególne układy mogą odpowiadać m.in. za: odzysk ciepła z linii produkcyjnej, zapewnienie odpowiedniej temperatury i jakości powietrza w hali produkcyjnej czy też za miejscową absorpcję zanieczyszczeń z powietrza. Dwa podstawowe rodzaje wentylacji przemysłowej to: rozcieńczająca i wyciągowa. Wentylacja rozcieńczająca odpowiada za dostarczanie do pomieszczeń dużej ilości świeżego powietrza. W efekcie dochodzi do rozrzedzenia zanieczyszczeń. System ten stosuje się przede wszystkim w budynkach o dużej kubaturze. Zalicza się do nich m.in.: hale przemysłowe, magazyny i centra logistyczne czy też hale przemysłowe. Wentylacja wyciągowa działa punktowo. Projektowana jest w ten sposób, aby wyłapywać zanieczyszczenia powietrza bezpośrednio w miejscu ich powstawania, zanim rozprzestrzenią się na całe pomieszczenie. To skuteczne rozwiązanie. Za odprowadzanie zanieczyszczeń może odpowiadać okap lub specjalny kanał wyciągowy. Wentylacja wyciągowa stosowana jest w wielu sektorach, w tym m.in. na stanowiskach spawalniczych w halach przemysłowych.

Dbałość o bezpieczeństwo i komfort pracowników oraz o jakość prowadzonych procesów przemysłowych

Utrzymanie odpowiedniej sprawności wentylacji przemysłowej to obowiązek przedsiębiorcy. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo procesu technologicznego oraz komfort i bezpieczeństwo pracowników, którzy są w niego zaangażowani. Ponadto dobrej jakości wentylacja przemysłowa pomaga w zwiększeniu wydajności i żywotności maszyn i innych urządzeń mechanicznych. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl