Niektóre typy urządzeń wentylacyjnych nie są przystosowane do tego, aby w ich pobliżu ktoś siedział. Ich umiejscowienie w pomieszczeniu zwykle związane jest z funkcją rozprowadzania powietrza do innych części pomieszczenia. Bywają zmiany w aranżacji przestrzeni, które zupełnie nie biorą pod uwagę istniejącej wentylacji, jak na przykład podzielenie pokoju na dwie części i brak dostępu do wentylacji w nowym pomieszczeniu. Jeszcze innym przypadkiem jest korzystanie z pokoju przez większą liczbę osób niż taka, dla której wentylacja w pomieszczeniu była pierwotnie zaprojektowana.
Oszczędność energii a wentylacja
Właściciele domów często decydują się na dodatkowe ocieplenie lub wymianę okien, aby zaoszczędzić energię i jednocześnie zwiększyć wartość nieruchomości. Jeśli równocześnie nie zadbają o dostosowanie wentylacji do nowych warunków, może to mieć negatywne konsekwencje dla klimatu wewnątrz budynku. Nie dostosowanie wentylacji do zmian w budynku w celu zaoszczędzenia energii mimo, że kuszące, w konsekwencji może być wręcz szkodliwe dla zdrowia użytkowników. Bez dobrej wentylacji zwiększa się wilgotność powietrza, co oznacza, że wzrasta również ryzyko pojawiania się wilgoci i pleśni. W słabo wentylowanych i wilgotnych środowiskach rozwijają się roztocza, co może wywołać alergię. Ponadto, niewydajna wentylacja w pomieszczeniu może być przyczyną bólu głowy, zmęczenia i trudności z koncentracją.
Remontuj z myślą o użytkowniku
Obecnie istnieją bardzo inteligentne i energooszczędne rozwiązania zapewniające optymalną wentylację, czyli odpowiednią ilość powietrza dla odpowiedniej liczby osób, z właściwym wzorcem dystrybucji powietrza i jednocześnie w możliwie najbardziej energooszczędny sposób. Skoro nikogo nie ma w pomieszczeniu, to po co je wentylować na najwyższych parametrach? Podsumowując, o wentylacji warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy lub remontu. Dzięki temu, zarówno dom, jak i przebywający w nim ludzie, otrzymają tak im potrzebną wymianę powietrza