Wentylacja w pokojach hotelowych 

Prowadzenie obiektu hotelowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Właściciel musi spełnić szereg wymagań, aby zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie swoich gości. W zakresie dbania o wysokiej jakości powietrze w pokojach hotelowych niezwykle ważne jest przygotowanie wydajnej wentylacji. Wentylacja w pokoju hotelowym powinna być regularnie sprawdzana pod kątem prawidłowej pracy oraz poddawana pracom serwisowym. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć. 

Wymagania prawne związane z systemem wentylacji w pokojach hotelowych

Obowiązujące w Polsce przepisy prawne wskazują na kluczowe wymagania, które musi spełniać wentylacja montowana w pokojach hotelowych. Różnią się one w zależności od kategorii hotelu. Zastosowanie ma tu Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16.11.2011 w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

Podział wymagań ze względu na kategorię obiektu

W przypadku obiektów 5* i 4* każdy pokój musi być wyposażony w klimatyzację lub inne urządzenie umożliwiające wymianę i utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu na poziomie poniżej 24°C latem oraz powyżej 20°C zimą. Ponadto wilgotność powietrza musi utrzymywać się na poziomie 45-60%. Hotele i motele o standardzie 3* muszą posiadać pokoje hotelowe wyposażone w dobrej jakości wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Obiekty hotelowe niższych kategorii również zobowiązane są do zastosowania w pokojach mieszkalnych wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. 

Czym powinna charakteryzować się wentylacja w pokoju hotelowym?

Bez względu na zastosowany rodzaj wentylacji w pokoju hotelowym, powinna ona spełniać określoną charakterystykę. System musi być wydajny, aby goście hotelowi mogli cieszyć się dobrej jakości powietrzem, które spełnia najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa. Ponadto w hotelach niezwykle ważne jest zamontowanie systemu, który jest cichy w pracy i nie zaburza spokoju gości. Pod uwagę bierze się również wkomponowanie wentylacji w aranżację wnętrza, aby wszystko było ze sobą spójne. Przekłada się to na poprawę doświadczeń gości związanych z pobytem w danym obiekcie oraz na jego renomę. 

Co stosuje się w Polsce?

W Polsce w pokojach hotelowych często stosuje się takie rozwiązania jak: instalacje z dwustopniowym uzdatnianiem powietrza, które są uzupełniane przez m.in.: klimatyzatory, wentylokonwektory lub aparaty indukcyjne. Parametry urządzenia powinny zapewnić wydajną wymianę powietrza, przy zachowaniu jego higieny. Jednocześnie zastosowany system wentylacyjny musi być zgodny z obowiązującymi przepisami budowlanymi oraz z projektem danego obiektu hotelowego. Już na etapie projektowania uwzględnia się konkretny rodzaj wentylacji pokojów hotelowych. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl