Nie można nie docenić znaczenia wentylacji na basenie. To ona w dużej mierze odpowiada za utrzymanie wysokiej jakości powietrza w hali basenowej. Ze względu na specyfikę obiektu i panującą w nim wysoką wilgotność, wykorzystywane w nim systemy powinny być wydajne i dostosowane parametrami technicznymi do kubatury pomieszczenia. Tylko w ten sposób będzie można utrzymać prawidłowy mikroklimat, który będzie bezpieczny dla użytkowników basenu oraz materiałów, które wykorzystano do jego budowy.
Wadliwa wentylacja basenowa lub jej brak mogą prowadzić do poważnych skutków. Obejmują one nie tylko wpływ na zdrowie użytkowników basenu, ale również na elementy jego wyposażenia oraz elementy konstrukcji budynków. Niewłaściwa wymiana powietrza w hali basenowej sprzyja rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów, w tym m.in. grzybów. Ponadto z pomieszczenia korzysta wiele osób, które również mogą rozprzestrzeniać w powietrzu zarazki. Zadaniem wentylacji jest oczyszczenie powietrza, utrzymanie jego parametrów w zakresie wilgoci oraz neutralizacja nieprzyjemnych zapachów. Użytkowanie basenu z wadliwą wentylacją zwiększa ryzyko występowania zakażeń, w tym problemów ze strony układu oddechowego. Drugą grupę konsekwencji stanowią te, które obejmują wyposażenie obiektu oraz jego konstrukcję. Nadmierna wilgoć zwiększa ryzyko korodowania elementów metalowych oraz prowadzi do niszczenia przegród budowlanych w obiekcie. Negatywnie wpływa to na wytrzymałość konstrukcji i może powodować dodatkowe koszty związane z remontem basenu. Źle dobrana wentylacja może powodować grzybienie wełny mineralnej, odkształcenia dachu czy też zacieki na suficie.
Przede wszystkim wentylacja powinna być bezpośrednio dobrana do kubatury basenu oraz charakterystyki nieruchomości. System powinien zapewnić wydajne działanie w warunkach podwyższonej wilgoci i temperatury. W tym celu stosuje się przede wszystkim wysokiej jakości wentylacji mechanicznej oraz takie urządzenia jak osuszacze basenowe. Te ostatnie odpowiadają za pochłanianie nadmiaru wilgoci z powietrza, co ułatwia utrzymanie optymalnego mikroklimatu. Zgodnie z przepisami powietrze w hali basenowej powinno być wymieniane minimum cztery razy w ciągu godziny. Ponadto jego parametry muszą być utrzymywane na poziomie od 28°C i 60% RH do 30°C i 54% RH. Za projekt i wykonanie wentylacji basenu powinien odpowiadać doświadczony ekspert.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G..)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl