Wentylacja grawitacyjna

Przy planowaniu domu stajemy przed wieloma wyborami m.in. wyboru instalacji. Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna? Przyjrzyjmy się najpopularniejszemu rozwiązaniu czyli wentylacji grawitacyjnej.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Powietrze dostaje się do naszego domu dzięki nieszczelnościom i specjalnym nawiewnikom np. w oknach, a usuwane jest przy pomocy kanałów w kominach. Wszystko to działa dzięki zjawisku konwekcji – ruch powietrza jest wywoływany różnicą jego ciśnienia i gęstości. Ugrzane "zużyte" w domu powietrze ma mniejszą gęstość, niż to chłodne "świeże" napływające z zewnątrz, przez co unosi się ku górze. Jak widzimy nie są tu stosowane żadne urządzenia mechaniczne, a wszystko regulują prawa fizyki. Im większa różnica temperatur tym silniejsza wentylacja .

Cztery pory roku

Wydajność wentylacji grawitacyjnej będzie się zmieniać w trakcie roku wraz ze zmianami warunków atmosferycznych. 

  • Zima - zimą gdy temperatura zewnętrzna jest dużo niższa od wewnętrznej sprawność naszej wentylacji będzie największa. Przy dużej różnicy temperatur wentylacja może mocno wychładzać nasze pomieszczenia i dawać uczucie przeciągu.
  • Lato - kiedy temperatura na zewnątrz i w środku jest podobna zjawisko konwekcji nie występuje i nasza wentylacja nie działa. Wymianę powietrza musimy wspomagać otwieraniem okien.
  • Wiosna/jesień - sprawność zależy od warunków pogodowych

 

Zalety i wady wentylacji grawitacyjnej

Prostota takiej instalacji sprawia, że wentylacja grawitacyjna jest tania w wykonaniu i w sumie nie istnieją koszty eksploatacji. Opieranie jej działania o prawa fizyki, a nie urządzenia mechaniczne sprawia, że jest niezawodna – nie ma co się popsuć. Do głównych wad należy brak możliwości kontrolowania wymiany powietrza co może wywoływać dyskomfort. Nie możemy również filtrować powietrza nawiewanego. Zasada działania takiej wentylacji słabo sprawdzi się latem i będzie wymuszała na nas otwieranie okien, a zimą będzie wywoływała straty ciepła. Jednocześnie gdy stwierdzimy, że chcemy zwiększyć jej wydajność będzie to trudne. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: (WW) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl