Wentylacja grawitacyjna to prosty sposób wymiany powietrza w budynkach, który wykorzystywany jest od zarania dziejów. Jak sama nazwa wskazuje, cały proces wymiany zachodzi przy udziale zjawiska grawitacji i występującej różnicy ciśnień. Ta ostatnia powodowana jest przez różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Optymalne działanie układu obserwuje się w sytuacji, gdy różnica wynosi minimum 12℃. Wówczas ciepłe i zużyte powietrze wypychane jest z pomieszczeń przez różnego rodzaju nieszczelności lub nawiewniki w oknach. Następnie do wewnątrz pomieszczenia transportowane jest powietrze schłodzone z zewnątrz. Te dostaje się do środka m.in. przez wentylator wyciągowy, kratki nawiewne i nieszczelności w stolarce okienno-drzwiowej. Jeżeli uszczelni się okna lub zablokuje kraki nawiewne, to proces wentylowania pomieszczeń jest wstrzymany, co może być bardzo niebezpieczne.
Wymienia się kilka podstawowych zalet wentylacji grawitacyjnej. Przede wszystkim jest ona tańsza w wykonaniu oraz utrzymaniu od układu mechanicznego. Jest to związane z tym, że do prawidłowej pracy systemu nie są potrzebne urządzenia elektryczne lub ich udział w procesie jest znikomy. Dodatkowo nie trzeba rozprowadzać instalacji po nieruchomości, ponieważ za wymianę powietrza odpowiada komin wentylacyjny.
Choć wentylacja grawitacyjna to relatywnie tanie i powszechnie stosowane rozwiązanie, to jednak ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim przy różnicy temperatur mniejszej niż 12℃., wyraźnie spada wydajność pracy układu. Ponadto w okresie zimowym wentylacja tego typu może znacznie wychładzać wnętrza, przez co niezbędne jest zwiększenie mocy ogrzewania pomieszczeń. Powoduje to nie tylko dyskomfort domowników, ale również wzrost kosztów eksploatacji nieruchomości.
Inne ograniczenia w ramach wentylacji grawitacyjnej to m.in.:
Aby zwiększyć efektywność tego typu wentylacji, należy wykonać ją zgodnie ze standardami rynkowymi i najwyższą starannością. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa użytkowników danej nieruchomości.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl