Nowoczesna rekuperacja – klucz do energooszczędnego domu

Własny dom, mimo, że stanowi jedno z podstawowych dóbr i potrzeb człowieka jest jednocześnie dużym wyzwaniem technologicznym.

Każdy chce mieszkać ładnie, wygodnie i oszczędnie. W związku z tym należy pogodzić własne gusta, wizję architekta i dekoratora z możliwościami finansowymi. W proces ten angażuje się również sztab inżynierów, dbających o to, aby dom był wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje.

Jednym z kluczowych systemów jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła (rekuperacja).

Zalety wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna w budynkach mieszkalnych zapewnia:

  • kontrolowany nawiew i wywiew powietrza w ilościach zgodnych z wymaganiami higienicznymi,
  • ograniczenie hałasu z otoczenia,
  • filtrację powietrza zewnętrznego i wywiewanego,
  • wstępne podgrzanie powietrza zewnętrznego,
  • odzysk energii ciepła i wilgoci,
  • skuteczną wentylację całej przestrzeni mieszkalnej,
  • kontrolę nad efektami cieplnymi,
  • eliminację zjawisk infiltracji i eksfiltracji.

Ponadto wentylacja ogranicza i eliminuje czynniki mające wpływ na:

  • zespół dolegliwości zdrowotnych związanych z przebywaniem osób w budynku tzw.„ Syndrom chorego budynku”
  • pogorszenie stanu technicznego i degradację budowlaną.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty, system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest kluczowym elementem nowoczesnych domów, szczególnie w kontekście oszczędności energii i poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach.  Jest ona standardem w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.

 Główne cechy systemu rekuperacji

Podstawowym elementem systemu rekuperacji jest centrala wentylacyjna, potocznie nazywana „rekuperator”. Stosowana dla central nazwa „rekuperator” jest nieprecyzyjna i pochodzi od głównego jej komponentu służącego do wymiany i odzysku ciepła – rekuperatora. Przyjmowana w odniesieniu do central nazwa rekuperator jest niepoprawna, ponieważ w części oferowanych central domowych są zamontowane regeneracyjne wymienniki ciepła, czyli wymienniki obrotowe - rotory.  

Najważniejsze cechy central rekuperacyjnych:

1.Inteligentne sterowanie (w tym indywidualnie zaprogramowany kalendarz pracy urządzenia).

 Z punktu widzenia oszczędności energii ważne jest, aby nowoczesne centrale umożliwiały zaprogramowanie kalendarza pracy zgodnie z rozkładem dnia domowników. Warto sprawdzić, czy automatyka oferuje tryby opcjonalne np. dla okapu kuchennego, kominka, wzmożone przewietrzanie przy większej liczbie osób w domu czy tryb urlopowy.

2.  By-pass wymiennika ciepła

Wybierając urządzenie warto sprawdzić, czy jest wyposażone w tzw. pełny bypass umożliwiający korzystanie z funkcji free coolingu (darmowe chłodzenie). W letnie noce, gdy temperatura na zewnątrz spada, filtrowane powietrze zewnętrzne jest kierowane bezpośrednio do instalacji nawiewnej z pominięciem wymiennika odzysku. Możemy dzięki temu zyskać komfortową temperaturę w pomieszczeniu bez korzystania w tym czasie z dodatkowych urządzeń – klimatyzatorów).

3. Filtry - klasa filtracji.

 Centrale rekuperacyjne powinny być wyposażone w  wysokiej klasy filtry, eliminujące pył zawieszony PMx , popularny smog. Oferowane centrale powinny być wyposażone w filtry klas ePMx, a w celu eliminacji zanieczyszczeń takich jak LZO warto zwrócić uwagę, czy dla central są oferowane filtry węglowe.

4.  Funkcja przeciwzamrożeniowa.

Zapobiega oszronieniu wymiennika, co mogłoby zmniejszyć efektywność odzysku ciepła lub uszkodzić urządzenie. Może być realizowana poprzez pomiar temperatury lub analizę oporu na wymienniku.  Zjawisko szronienia dotyczy przede wszystkim wymienników krzyżowych (przeciwprądowych).

5.  Funkcja zrównoważonego przepływu.

Zapewnienie zrównoważonego przepływu pozwala na:

  • zapewnienie stałej jakości powietrza wewnętrznego,
  • utrzymania równowagi ciśnienia w budynku,
  • zmniejszenie ryzyka powstawania zjawisk takich jak infiltracja lub eksfiltracja
  • zapewnienie efektywności odzysku.

Warto sprawdzić, czy centrala pozwala na wybór między przepływem objętościowym a masowym.  To tylko niektóre cechy, które posiadają centrale rekuperacyjne.

Regulacje prawne i dotacj

Zgodnie z Warunkami Technicznymi [Dz.U. 2022 poz. 1225], budynki jednorodzinne nie mogą przekraczać wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną EPH+W na poziomie 70 kWh/(m²rok). Aby spełnić ten wymóg, należy połączyć:

  • dobrą izolację przegród zewnętrznych,
  • wysoką szczelność budynku,
  • sprawny system grzewczy,
  • optymalne rozwiązania wentylacyjne.

W ramach programu "Czyste Powietrze" można uzyskać dofinansowanie na zakup centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Warunkiem otrzymania dotacji jest klasa efektywności energetycznej minimum "A" oraz wpis urządzenia na listę ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów). Pamiętajmy, efektywnie działający system rekuperacji powinien być prawidłowo zaprojektowany, zainstalowany oraz właściwie eksploatowany.

Rekuperacja z Klimor – komfort i oszczędność

W powyższe wymagania wpisuje się kompleksowa oferta firmy Klimor. Centrale rekuperacyjne produkowane przez Klimor zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce. Wyróżniają się na tle urządzeń konkurencyjnych. Zawdzięczają to przede wszystkim dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych, technologicznych oraz materiałowych.