Wietrzenie mieszkania – czy robisz to dobrze?

Każdy z nas świadomie lub podświadomie czuje, że wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy jest czynnością konieczną. Sposób, w jaki to robimy, często wynika z obserwacji zachowań naszych mam czy babć, które przenosimy na nasze domostwo. Czasem, kiedy czujemy, że stare metody nie działają wystarczająco, szukamy informacji na stronach dla perfekcyjnych pań domu ;) Postanowiliśmy wyjaśnić jak robić to dobrze i wyjaśnić dlaczego tak.


Po co wietrzyć mieszkanie?

W każdym domu w trakcie codziennych czynności „psujemy” powietrze. Gotując, piorąc czy zmywając, generujemy duże ilości wilgoci i zapachów. Oddychając, zwiększamy stężenie CO2 w pomieszczeniach. Na co dzień w naszym mieszkaniu gromadzą się zapachy, pyłki, alergeny itp. Najpopularniejszy typ wentylacji – grawitacyjna jest ograniczona zaprojektowaną cyrkulacja powietrza, dlatego, aby zapobiec negatywnym konsekwencjom należy uzupełniać jej działanie regularnym wietrzeniem. Jednocześnie pamiętajmy, że wentylacja grawitacyjna wymaga dopływu powietrza i to dzięki niemu działa poprawnie.


Negatywne konsekwencje zapominania o wietrzeniu

Z negatywnych konsekwencji, takich, którym możemy szybko zaradzić, wynikających ze zbyt małej ilości świeżego powietrza możemy wymienić brak koncentracji czy przemęczenie – nasze ciało wolniej pracuje i się regeneruje. Do znacznie poważniejszych do naprawienia konsekwencji możemy zaliczyć wysokie zawilgocenie, powodujące rozwój grzybów i pleśni. Gdy taki mało sympatyczny lokator rozgości się na naszej ścianie czy przy suficie, usunięcie go nie będzie szybkie ani tanie, a konsekwencje dla naszego zdrowia mało przyjemne.


Kalendarz wietrzenia

Zrozumienie, na jakiej zasadzie naturalnie powietrze się przemieszcza, jest kluczem do doboru efektywnego sposobu wietrzenia w zależności od pory roku. Ciepłe powietrze zawsze będzie się poruszało do zimnego. Nigdy odwrotnie! Co to oznacza dla nas? Zimą nasze nagrzane powietrze przy uchylonym oknie będzie uciekać z domu, a latem będzie wlatywać przez rozszczelnione okna upał z zewnątrz do środka. Skupmy się na dwóch porach roku, kiedy szczególnie musimy się skupić na zaplanowaniu odpowiedniego wietrzenia domu. Zacznijmy od zimy. Kiedy na zewnątrz temperatura jest ujemna, a duża różnica temperatur powoduje szybkie przemieszczanie się powietrza, długotrwałe uchylenie okna powoduje ciągłe wychładzanie się powietrza i intensywniejszą pracę naszych grzejników co przełoży się na zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Najlepszym sposobem jest wietrzenie pomieszczeń po kolei – zamknijmy drzwi do pomieszczenia, które planujemy wywietrzyć. Skręćmy termostat na grzejniku, otwórzmy okno na 2-3 min, a zyskamy odpowiednio wywietrzone pomieszczenie bez wychłodzonych elementów mieszkania czy mebli. Po zamknięciu okna przywróćmy ustawienia kaloryfera zgodnie z naszymi preferencjami. W ten sposób szybko wymienimy powietrze w pomieszczeniu, nie narażamy elementów wokół okna na długotrwałe wychłodzenie i skraplanie wody oraz oszczędzamy na ciągłym intensywnym ogrzewaniu. Natomiast jak wietrzyć latem, gdy różnica temperatur jest żadna lub powietrze na zewnątrz jest nawet cieplejsze? Najlepiej wietrzyć wcześnie rano, w nocy lub wieczorem, kiedy na zewnątrz temperatura spada. Wychłodzenie mieszkania nocą pozwoli nam dłużej w ciągu dnia cieszyć się komfortową temperaturą. W dzień okna należy pozostawić zamknięte, w ramach możliwości zasłonięte najlepiej jasnymi roletami lub materiałem. Zasada ogólna jest taka, że im większa różnica temperatur, tym krótsze i intensywniejsze wietrzenie.


A co ze smogiem?

Smog jest tematem, o którym każdy z nas słyszał i wie, że nie można go lekceważyć. Czy z tego powodu powinniśmy zupełnie zrezygnować z wietrzenia naszych mieszkań? Absolutnie nie, jednak róbmy to z rozsądkiem! W dzisiejszych czasach mamy dostęp do aplikacji monitorujących poziom zanieczyszczeń z dużą dokładnością. Warto w takiej aplikacji sprawdzić, o jakich porach powietrze sprzyja wietrzeniu mieszkania i zaufać specjalistom opracowującym raporty. Często stężenie substancji w powietrzu zewnętrznym będzie mniej szkodliwe dla naszego organizmu niż nagromadzone w naszym domu alergeny, chemia czy podwyższona wilgotność.

Co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić jakość powietrza?

Odpowiednio dobrany sposób wietrzenia do warunków zewnętrznych jest podstawą sukcesu, jednak możemy zrobić kilka dodatkowych rzeczy, by poprawić jakość powietrza w naszym mieszkaniu.

  • Częste sprzątanie – odpowiednio częste sprzątanie mieszkania ogranicza ilość alergenów w powietrzu i pozytywnie wpływa na nasz układ oddechowy. Szczególnie alergicy powinni zwracać na to uwagę.
  • Rośliny – wpływ roślin w mieszkaniu na jakość powietrza został udowodniony już dawno. Rośliny pochłaniają i neutralizują szkodliwe substancje w powietrzu.
  • Wentylacja mechaniczna - czasami możemy doposażyć nasz dom w dodatkową wentylację mechaniczną wyciągową np. w łazience czy kuchni.
  • Nawiewniki szczelinowe – dodatkowe miejsce dopływu powietrza z zewnątrz wspomagające działanie wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wyciągowej

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: (WW) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl