Wietrzenie mieszkania a zasady wentylacji

Aby korzystanie z pomieszczeń było bezpieczne, musi w nich zachodzić wymiana powietrza. Zużyte powietrze zastępowane jest świeżym o pożądanych parametrach. Tak w dużym skrócie działa układ wentylacji. Jego działanie można wspierać poprzez wietrzenie mieszkania. Należy jednak robić to z zachowaniem najwyższych standardów, aby wietrzenie było skuteczne i nie wpływało negatywnie m.in. na wychłodzenie pomieszczeń w sezonie grzewczym. Sprawdź, jak to robić. 

Na czym polega wietrzenie mieszkania?

Tak naprawdę regularne wietrzenie mieszkania to podstawa, jeżeli chcesz zadbać o utrzymanie w nim komfortowych warunków i wysokiej czystości powietrza. Każde mieszkanie i każdy dom muszą oddychać. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Wietrzenie to nic innego, jak otwieranie okien lub drzwi po to, aby świeże masy powietrza wypchnęły z pomieszczeń zużyte powietrze. W ten sposób redukuje się nadmierną wilgoć i ryzyko powstawania szkodliwych pleśni i grzybów. Ponadto dba się o utrzymanie optymalnych parametrów powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jak robić to dobrze?

Wietrzenie powinno być przede wszystkim efektywne, dlatego warto robić to dobrze. W sezonie letnim często stawiamy na wielogodzinne otwarcie okna. To dobra praktyka, jeżeli nie jesteśmy alergikami i właśnie nie panuje okres pylenia roślin. W takiej sytuacji nadmierne wietrzenie może odnieść przeciwny skutek i wpłynąć negatywnie na komfort i bezpieczeństwo domowników. Jeżeli jednak nie ma tego typu przeciwwskazań, to w sezonie letnim warto otwierać okna na dłużej. Jednocześnie nie powoduj przeciągów, ponieważ może to być bardzo złudne. Takie warunki sprzyjają zachorowaniu, a przy powiewach wiatru mogą powodować m.in. trzaskanie drzwi i okien i ich uszkodzenie. W sezonie zimowym wietrzenie powinno być krótkie. Rekomenduje się otwieranie okien na nie więcej niż 10 minut. Z odpowiednim wyprzedzeniem wygaś jednak ogrzewanie, aby nie doprowadzić do dużych strat ciepła i związanych z tym kosztów. Dlaczego zimą nie warto wietrzyć mieszkań przez dłużej niż 10 minut? Jest to związane z tym, że w ścianach akumuluje się ciepło, a zbyt długo otwarte okna mogą prowadzić do ich wychłodzenia. Powoduje to dodatkowe koszty ogrzewania i trudności w zadbaniu o komfort cieplny domowników.

Dlaczego wietrzenie mieszkania jest tak ważne?

Co do zasady wentylacja powinna zadbać o prawidłowy dopływ świeżego powietrza i przy idealnym układzie wietrzenie nie jest potrzebne. Tyle jednak w teorii, ponieważ wietrzenie mieszkań stanowi nieocenione wsparcie dla układu wentylacji i warto to robić. Wszystko po to, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort życia. Świeże powietrze to coś, czego potrzebuje każda nieruchomość.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl