Choć przez wiele osób terminy te używane są zamiennie, to jednak wentylacja i wietrzenie pomieszczeń to nie to samo. W związku z tym nie traktuj ich jako synonimów. Każda z tych metod dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia działa inaczej. Poniżej opisano ich charakterystykę.
Przede wszystkim wentylacja pomieszczenia ma charakter ciągły. Oznacza to, że odbywa się przez cały rok w modelu 24/7. Wszystko po to, aby zużyte powietrze było skutecznie wyprowadzane z budynku, a w jego miejsce wtłaczane jest świeże. Dzięki temu utrzymuje się odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach oraz redukuje się obecność w nim szkodliwych drobnoustrojów, alergenów, pyłków i wilgoci. W ramach systemu wentylacyjnego można skorzystać z metody grawitacyjnej oraz mechanicznej. Ze względu na swoją wydajność ta druga cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów.
Wietrzenie pomieszczeń polega na otwieraniu okien lub drzwi i dynamicznej wymianie powietrza. Ma charakter krótkotrwały i tymczasowy. Powietrze w pomieszczeniu podlega wymianie, która zatrzymuje się w momencie zamknięcia okien. Tego typu działanie powinno być przeprowadzane przez cały rok. W okresie zimowym rekomenduje się wietrzenie pomieszczeń nie dłużej niż przez 10 minut ciągiem. W przeciwnym razie może dojść do nadmiernego wychłodzenia się ścian, które akumulują ciepła, co powoduje dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem.
W teorii sprawnie działająca wentylacja powinna być wystarczająca do tego, aby skutecznie wymienić powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych. Mimo tego rekomenduje się regularne wietrzenie wnętrz, aby zapewnić do nich dopływ świeżego i czystego powietrza. Wpływa to korzystnie na komfort codziennego życia i samopoczucie domowników. Ponadto wietrzenie jest bezwzględnie konieczne w przypadku prowadzenia prac remontowych. Wówczas wentylacja nie będzie wystarczająca do tego, aby skutecznie i szybko usunąć szkodliwe opary chemiczne. Dodatkowo rekomenduje się wietrzenie pomieszczeń:
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl