Szukając w literaturze, możemy dowiedzieć się, że przeciętnie dorosły człowiek spędza ponad 80% swojego życia w obiektach zamkniętych. Podział statystyczny obrazuje poniższy wykres. W przypadku dzieci, osób starszych czy schorowanych czasu spędzanego w zamkniętych pomieszczeniach jest jeszcze więcej.
Mikroklimat
W przestrzeni, która nas otacza, w budynkach, panuje swoisty mikroklimat. Mają na to wpływ: temperatura, wilgotność, przepływ powietrza i promieniowanie cieplne. Zbadano, że stężenie szkodliwych substancji w pomieszczeniach jest większe, niż na zewnątrz. Jest to logiczną konsekwencją tego, że na ograniczonej powierzchni występują zanieczyszczenia spowodowane wieloma czynnikami, a tym samym, ograniczoną wymianę powietrza, zależną od wentylacji.
Spójrzmy na czynniki, które m.in. wpływają na mikroklimat w domu:
Jak widać, ilość czynników wpływająca na mikroklimat domu czy mieszkania jest ogromna.
Syndrom chorego budynku
Definicja „syndromu chorego budynku” (z ang. Sick Building Syndrome – SBS) została przedstawiona przez WHO (World Health Organisation) w 1982 roku. Światowa Organizacja Zdrowia wyjaśnia pojęcie chorego budynku, jako takiego, w którym więcej niż 1/3 użytkowników odczuwa dolegliwości zdrowotne na skutek przebywania w danym budynku i są one powiązane z tym budynkiem. Dolegliwości te, są tym silniejsze, im dłużej znajdujemy się w budynku. Natomiast po opuszczeniu go, większość z nich zanika.
Objawy, które można zaobserwować u użytkowników chorego budynku, to m.in.:
Typy zanieczyszczeń w budynku
Przyczyn objawów jest kilka, do najważniejszych można zaliczyć:
W jaki sposób możemy badać powietrze w domu i mieszkaniu?
Chcąc zadbać o nasze zdrowie, warto zainwestować w miernik jakości powietrza. Można wybrać pośród ogromnej gamy mierników. Warto zastanowić się, co chcemy badać i spróbować znaleźć najlepsze rozwiązanie z dostępnych w naszym budżecie. W Internecie można wyszukać urządzenia o podstawowych funkcjach lub bardziej zaawansowane.
Jakie pomiary mogą wykonywać mierniki do pomieszczeń wewnętrznych:
Droga zabawka czy przydatne narzędzie?
Ceny najprostszych mierników w Internecie zaczynają się poniżej 200 zł. W cenie około 500 zł można znaleźć mierniki kompatybilne z oczyszczaczami powietrza, które w zależności od wyników, sterują urządzeniem. Można również zainwestować więcej i otrzymać stacje prognozującą pogodę i jakość powietrza w następnych dniach. Duża część mierników posiada funkcję połączenia z aplikacją i pozwala monitować stan powietrza w naszym domu.
Możliwości jest wiele, jednak czy warto? Zdecydowanie, odpowiadamy, że tak. Polska wypada słabo w rankingach, pomimo obowiązujących norm, biorąc pod uwagę jakości powietrza i celów ustanowionych na kolejne lata. Zakładając, że spędzamy w pomieszczeniach około 80% życia, warto zainwestować w miernik Dzięki niemu można dowiedzieć się jakim powietrzem oddychamy, a kiedy wyniki wyjdą złe, warto poprawić jego parametry! Poprawa jakości powietrza w mieszkaniu to nie tylko drogi sprzęt, ale i proste domowe sposoby – odpowiedzialne wietrzenie, wybieranie naturalnych środków do czyszczenia, zamiast ciężkiej chemii, dbanie o czyste kratki wentylacyjne. Widząc złe wyniki jakości powietrza w mieszkaniu, warto również poznać ofertę oczyszczaczy powietrza. Urządzenia te w ostatnich latach podbiły polski rynek, a producenci prześcigają się w ilości funkcji, wzorów i kolorów. Łatwo znaleźć urządzenie dla siebie, które nie zrujnuje portfela, a znacząco wpłynie na zdrowie Twoje i najbliższych.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie: (WW) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl