Zjawisko kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach spotykamy wtedy, gdy panuje w nich podwyższona wilgotność powietrza, które nie jest należycie wymieniane. Skala tego problemu wzrasta w sezonie grzewczym. Ogrzewane powietrze może być wilgotne. Do tego domownicy generują wilgoć poprzez: gotowanie, pranie, suszenie ubrań, mycie się, oddychanie czy też pocenie się. Jednocześnie w sezonie grzewczym zdecydowanie rzadziej otwieramy okna i wietrzymy pomieszczenia, z obawy przed utratą ciepła i wprowadzeniem do pomieszczeń chłodu. To prosty przepis na to, aby nastąpiło zjawisko kondensacji pary wodnej, która może prowadzić do rozwoju szkodliwej pleśni.
Właśnie dlatego niezależnie od rodzaju systemu grzewczego, należy zminimalizować ryzyko występowania kondensacji pary wodnej. Dotyczy to również pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Pierwszym krokiem jest weryfikacja poprawnego działania systemu wentylacji. To ten układ odpowiada za odprowadzanie powietrza z pomieszczenia i wtłaczanie do niego czystego powietrza o odpowiednim poziomie wilgotności. Jeżeli wentylacja działa nieprawidłowo lub domownicy celowo zaklejają kratki wentylacyjne i nie wietrzą mieszkań, to może to powodować poważne konsekwencje. Właśnie dlatego warto regularnie sprawdzać poprawność działania wentylacji oraz postępować zgodnie ze wskazaniami ekspertów. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się klimatyzatory. Z powodzeniem można montować je w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym i korzystać z nich w okresie jesienno-zimowym. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w filtry czyszczące powietrze oraz w funkcje utrzymywania odpowiedniej wilgotności powietrza. Dzięki nim można zapobiec kondensacji pary wodnej oraz pleśni. Warto sprawdzić dostępne rozwiązania, które sprawdzą się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach.
Dodatkowym wsparciem mogą być mierniki poziomu wilgotności powietrza. Dzięki niemu w porę dostrzeżemy niepokojące sygnały i zareagujemy. Przyjmuje się, że pleśń rozwija się przy 65% wilgotności powietrza lub 80% wilgotności powierzchni. Co ciekawe, przy takich parametrach nie zawsze zachodzi zjawisko kondensacji. Oznacza to, że nawet jeżeli kondensacja pary wodnej na oknach w Twojej nieruchomości nie ma miejsca, to i tak istnieje ryzyko rozwoju pleśni. Kontroluj wilgotność powietrza i dbaj o utrzymanie optymalnych parametrów. Zadbaj także o odpowiednie dogrzewanie pomieszczeń. Nie powinny być one ani przegrzewane, ani wychładzane. Dzięki temu zwiększysz komfort codziennego życia i unikniesz problemów z pleśnią w pomieszczeniach.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl