Czym właściwie jest wentylator? To nazwa stosowana w kontekście szerokiej gamy urządzeń. Zadaniem wentylatora jest tłoczenie powietrza z punktu A do punktu B. W ten sposób urządzenie te wspiera transport powietrza lub też chłodzenie urządzeń elektrycznych. W klimatyzacji, wentylacji i ogrzewaniu wentylator odpowiada za wtłaczanie do pomieszczeń powietrza o określonych parametrach temperatury i wilgotności. Aby układ działał bez zarzutu, wentylator musi być dobrany bezpośrednio do niego. Dobór obejmuje m.in. typ konstrukcji oraz docelowe zastosowanie.
Co do zasady wentylatory dzielimy na przemysłowe oraz do użytku domowego. Następnie pod uwagę bierze się jeszcze kilka zmiennych. Pierwszą z nich jest rodzaj zastosowanej konstrukcji.
Ze względu na różny typ konstrukcji urządzenia, na rynku wyróżnia się takie modele wentylatorów jak:
Każdy z nich ma nieco inną specyfikę działania. Od lat największą popularnością cieszą się modele śmigłowe i to one są powszechnie wykorzystywane. Charakteryzują się budową z łopatkowym wirnikiem. Stosuje się je w różnego typu instalacjach wentylacyjnych. W przypadku klimatyzatorów stosuje się przede wszystkim normalne modele promieniowe. Jeżeli jednak szukasz modelu to systemu grzewczego, to zdecydowanie lepszym wyborem są typy bębnowe. Wentylatory osiowo-akcyjne i diagonalne to urządzenia przeznaczone przede wszystkim do rozbudowanych układów przemysłowych.
Wentylatory dzieli się także ze względu na ich zastosowanie. Powyżej wskazano na różne typy konstrukcji, a większość z nich to urządzenia o ogólnym zastosowaniu. Wyróżnia się jednak także tzw. wentylatory specjalistyczne, w tym m.in.: kopalniane, morskie, do transportowania materiałów aktywnych chemicznie, do transportowania pneumatycznego, oddymiające i przeciwwybuchowe. Ważne, aby za każdym razem urządzenie dobierać bezpośrednio do układu i jego przeznaczenia. W tym obszarze warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl