Wentylacja mechaniczna zmianą na lepsze

Najprościej rzecz ujmując, wentylacja mechaniczna zapewnia wymianę powietrza w budynku w sposób zorganizowany. Polega ona na dostarczeniu świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń oraz usunięciu z nich powietrza zużytego. Świeże powietrze pobierane z zewnątrz jest filtrowane, ogrzewane i dystrybuowane do pomieszczeń poprzez zastosowanie central wentylacyjnych. Jeśli dodatkowo powietrze jest chłodzone, jednostki takie nazywane są centralami klimatyzacyjnymi.

Rodzaje wentylacji

Organizacja wymiany powietrza zależy od tego, jaką funkcję ma ona pełnić w budynku. Inaczej projektuje się instalacje w celu zapewnienia komfortu cieplnego, a inaczej jeśli zachodzi potrzeba ograniczenia stężenia substancji, które zanieczyszczają powietrze w pomieszczeniu. W zależności od wymagań i przeznaczeni pomieszczeń, systemy wentylacji różnią się też stopniem zaawansowania, rodzajem obróbki powietrza oraz ilością podzespołów, w które są wyposażone centrale, a także akcesoriami niezbędnymi do pracy instalacji.

Trzy podstawowe rodzaje wentylacji mechanicznej

Nawiewna – doprowadza powietrze do wentylowanych pomieszczeń. Powietrze nawiewane jest ogrzane i oczyszczone. Poprzez napływ powietrza, wytwarzane jest w ten sposób nadciśnienie. Dzięki temu chroni się dane pomieszczenia przed napływem potencjalnie zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz lub z sąsiednich pomieszczeń (pomieszczenia szpitalne, śluzy, przedsionki, hole itp.). Zakłada się, że powietrze zostanie odprowadzone drogą eksfiltracji, względnie wywiewnymi przewodami wentylacyjnymi.

Wywiewna (wyciągowa) – polega na usuwaniu zużytego lub zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń. Poprzez instalację wywiewną wytwarzane jest podciśnienie, dzięki czemu wraz z powietrzem są usuwane szkodliwe substancje lub nieprzyjemne zapachy. W ten sposób zabezpiecza się również pomieszczenia sąsiednie przed przedostawaniem się do nich zanieczyszczeń (WC, łazienki, kuchnie, szatnie, laboratoria, dygestoria, pomieszczenia gospodarcze). Wyciąg stosuje się jedynie w pomieszczeniach, w których nie jest wymagane intensywne przewietrzanie lub wystarcza jedynie okresowe. Tam, gdzie ilość powietrza wywiewanego jest znaczna, w celu jego uzupełnienia należy dodatkowo stosować nawiew. Powietrze do takich pomieszczeń napłynie na zasadzie infiltracji czy nieszczelności z zewnątrz lub z sąsiednich pomieszczeń.

W obrębie jednego budynku znajdują się pomieszczenia o różnej funkcji i wymaganiach higienicznych. Dlatego też najczęściej łączy się wentylację nawiewną z wywiewną w jeden układ.

Wentylacja nawiewno – wywiewna polega na równoczesnym działaniu instalacji nawiewnej i wywiewnej na rzecz tego samego pomieszczenia lub kilku. Instalacja nawiewno – wywiewna jest w stanie wytworzyć odpowiednio dużą różnicę ciśnienia w sieci przewodów, które służą do rozprowadzenia powietrza w budynku. Dzięki temu jest możliwe dostarczenie powietrza do wszystkich pomieszczeń i rozprowadzenie go na znaczne odległości, w tym odcinki pionowe i poziome. Natomiast w samych już pomieszczeniach instalacja może wytwarzać nadciśnienie, podciśnienie albo pozostawić ciśnienie atmosferyczne.

Ogólnie rzecz biorąc...

Omówione wyżej rodzaje wentylacji określa się jako wentylację ogólną. Zdarzają się jednak sytuacje, że wentylacja ogólna jest niewystarczająca. Ze względów technologicznych lub higienicznych dodatkowo stosuje się wentylację miejscową (nawiewną lub wyciągową). Spełnia ona funkcję bezpośredniej ochrony osób przebywających na przykład w wydzielonej strefie lub stanowi lokalny, bezpośredni odciąg z miejsca, w którym wydobywają się lotne lub stałe substancje szkodliwe (laboratoria, dygestoria, spawalnie, stolarnie, lakiernie oraz różnego rodzaju okapy). Odciągi miejscowe pozwalają na szybkie i skuteczne usunięcie dużej ilości zanieczyszczeń w stosunkowo krótkim czasie. Ilość usuwanego powietrza należy uzupełnić powietrzem świeżym w tej samej ilości lub mniejszej.


Powietrze wentylacyjne praktycznie nie może zostać dostarczane do pomieszczeń bez żadnego przygotowania. Poddaje się je obróbce, a także różnemu stopniowi uzdatniania. W zależności od wymagań obsługiwanego pomieszczenia stosuje się wentylację z ogrzewaniem lub chłodzeniem, co daje możliwość regulacji temperatury powietrza czy też wentylację z nawilżaniem bądź osuszaniem, co zaś pozwala na kontrolę wilgotności powietrza. Najbardziej zaawansowanym rodzajem wentylacji mechanicznej jest klimatyzacja, tzw. wentylacja komfortu. Podczas tego procesu powietrze poddawane jest pełnej obróbce.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie Redakcja (W.W.).

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl