W dużym skrócie wentylacja hybrydowa to połączenie głównych zalet wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Umiejętna instalacja systemu przekłada się na wzrost jego efektywności, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków eksploatacyjnych. Standardowa wentylacja grawitacyjna nie zawsze jest w stanie spełnić oczekiwania użytkowników, ponieważ jej działanie zależy m.in. od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Z drugiej strony poleganie tylko na rozwiązaniu mechanicznym wiąże się z większym poborem prądu i wyższymi rachunkami za energię elektryczną. Alternatywą dla tych rozwiązań jest wentylacja hybrydowa. Schemat polega na tym, że przy sprzyjających warunkach wykorzystywane są modele grawitacyjne, a w szczególnych przypadkach załącza się elektroniczna wentylacja mechaniczna. Zwiększa to komfort użytkowania budynku dzięki wymianie powietrza w pomieszczeniach oraz jego bezpieczeństwo.
Jeżeli chodzi o wentylację hybrydową, projekt nie jest bardzo skomplikowany. Tak naprawdę nie ma potrzeby przerabiania dotychczasowego systemu i wykonywania skomplikowanych prac remontowo-budowlanych. W większości przypadków wystarczający jest zakup dedykowanej nasady hybrydowej, którą umieszcza się na zakończeniu kanału wentylacyjnego. Rozwiązania wyposażone jest w dedykowane czujniki, które sterują jego działaniem. Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwalają, to system opiera się na modelu grawitacyjnym. Oznacza to, że wentylacja nie korzysta wówczas z prądu i nie generuje dodatkowych kosztów. Gdy jednak aura nie pozwala na efektywne działanie modelu grawitacyjnego, to wówczas uruchamia się rozwiązanie wentylacji mechanicznej. Napędza ją energia elektryczna, a odpowiednia cyrkulacja powietrza i wentylacja pomieszczeń zostają zachowane. Pod tym względem to nie tylko bezpieczne, ale także wydajne rozwiązanie do budynków mieszkalnych i biznesowych.
W przypadku wentylacji hybrydowej opinie są różne, jednak przeważają te pozytywne. Wszystko za sprawą korzyści, które wiążą się z użytkowaniem tego systemu. Przede wszystkim użytkownicy zyskują możliwość kontrolowania działania wentylacji i doprowadzania do budynku świeżego powietrza. Wpływa to na nasz codzienny komfort. Dodatkowo reguluje się poziom wilgotności powietrza. Urządzenia przygotowano w ten sposób, aby nie pobierały prądu, jeżeli nie jest to konieczne. Dzięki temu maleją również koszty eksploatacyjne systemu, w porównaniu z klasyczną wentylacją mechaniczną. Szczegółów w zakresie użytkowania hybrydowej wentylacji dowiesz się od specjalisty.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl