Wentylacja hybrydowa – czyli jaka?

System wentylacji to jeden z kluczowych układów dla bezpieczeństwa i wygody użytkowania pomieszczeń różnego typu. Dotyczy to zarówno obiektów mieszkalnych, wykorzystywanych komercyjnie, jak i budynków użyteczności publicznej. Ciekawym wyborem pozostaje wentylacja hybrydowa, która łączy w sobie cechy modelu grawitacyjnego i mechanicznego. Sprawdźmy, czym jest wentylacja hybrydowa, jakie są jej wady i zalety oraz gdzie się ją stosuje. 

Czym jest wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa to układ, który łączy ze sobą zalety wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej. To nowoczesne rozwiązanie stosowane w oparciu o zestawy czujników i elementów sterujących. Jeżeli pogoda jest sprzyjająca, to zastosowanie ma metoda grawitacyjna. Gdy parametry pracy układu spadają, to wówczas naturalne zjawisko wspierane jest poprzez działanie silnika mechanicznego i uruchamia się wentylacja mechaniczna. I tak na zmianę. Gdy warunki atmosferyczne znów są sprzyjające, to wentylacja mechaniczna zostaje wyłączona i układ działa w oparciu o metodę grawitacyjną. Nad wszystkim czuwa aparatura sterująca, która w czasie rzeczywistym mierzy parametry pracy wentylacji. To bardzo ważne, ponieważ od jakości i wydajności wentylacji zależy bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości. 

Jakie rodzaje wentylacji hybrydowej wyróżniamy?

Obecnie stosuje się kilka podstawowych rodzajów wentylacji hybrydowej. Podstawowe z nich to:

  • wentylacja mechaniczna i naturalna działająca naprzemiennie;
  • wentylacja mechaniczna wspierana działaniem wiatru i wyporu termicznego;
  • wentylacja naturalna wspomagana pracą wentylatora. 

Wybór danego rodzaju zależy od specyfiki nieruchomości, jej przeznaczania oraz realnych potrzeb inwestora. 

Korzyści związane z wentylacją hybrydową

Za inwestycją w wentylację hybrydową przemawia kilka kluczowych korzyści. Przede wszystkim jest to najbardziej wydajne rozwiązanie. Wszystko dlatego, że w jej pracy wykorzystuje się najważniejsze atuty wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Do tego użytkownik we własnym zakresie może regulować pracę systemu (np. zwiększać lub zmniejszać napływ świeżego powietrza do pomieszczenia). W systemie uwzględnia się zestaw czujników, które zbierają dane. 

Odpowiednie zaprogramowanie sprawi, że wentylacja hybrydowa będzie działała niemal bezobsługowo. Wentylacja tego typu pozwala też na zoptymalizowanie kosztów. Jeżeli jest to możliwe, to układ działa w oparciu o darmową wentylację grawitacyjną. Metoda mechaniczna wykorzystywana jest tylko wtedy, gdy naturalna grawitacyjna nie zapewnia pożądanych parametrów pracy. Montaż wentylacji hybrydowej jest łatwy i bezproblemowy. Obecnie ten rodzaj układu nie jest uwzględniony w polskim prawodawstwie, jednak na przestrzeni lat to powinno się zmienić. Wentylacja hybrydowa to nowoczesne rozwiązanie, które coraz częściej wykorzystuje się w domach energooszczędnych i pasywnych. Dobrze sprawdza się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i usługowych.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl