System wywiewu w wentylacji grawitacyjnej opiera się na występowaniu naturalnej różnicy ciśnień wywołanej przez różnice temperatury i gęstości powietrza. Zużyte, cieplejsze powietrze jest lżejsze i unosząc się kanałami wentylacyjnymi o odpowiedniej przepustowości, tworzy podciśnienie na górze pomieszczenia, które umożliwia jego usunięcie. Świeże powietrze jest nawiewane przez regulowane kratki nawiewne ze stabilerami i okna. Skuteczność systemu zależy od maksymalnego wykorzystania naturalnych warunków atmosferycznych – wiatru i temperatury, które, jak wiemy są zmienne i niezależne od nas. Możemy jednak wesprzeć działanie systemu naturalnej wentylacji, wykorzystując nasady wentylacyjne typoszeregów ZEFIR, BORA, BRYZA, WLO.
Kluczową rolą wywietrzników dachowych jest wymuszenie obiegu powietrza w sytuacji zbyt niskiej różnicy temperatur wewnątrz budynku (np. latem) poprzez wykorzystanie siły wiatru. Jak powinna być zaprojektowana i zamontowana wydajna nasada wentylacyjna? Konstrukcja nasady wentylacyjnej musi przede wszystkim właściwie wykorzystywać kierunek i siłę wiatru niezależnie od jego natężenia i kąta padania na jego powierzchnię. Celem urządzenia jest aktywacja podciśnienia, musi więc skutecznie zbierać nawet najlżejsze podmuchy, ale nie wtłaczać powietrza do wewnątrz.
Poprawę wydajności wentylacji grawitacyjnej zapewni nasada, którą charakteryzuje:
W sytuacji, w której specyficzne warunki atmosferyczne nie pozwalają standardowym nasadom wentylacyjnym zapewnić odpowiedniego podciśnienia i ciągu mamy inne rozwiązanie. Poprawę wydajności wentylacji grawitacyjnej uzyskamy dzięki wywietrznikom z elementami mechanicznymi, czyli nasadom hybrydowym FENKO.
Nasady z elementami mechanicznymi w systemie wentylacji hybrydowej
Nasady hybrydowe FENKO to innowacyjne urządzenia, które łączą zalety wentylatora dwubiegowego z tradycyjną nasadą grawitacyjną. Dzięki temu poprawiają wydajność wentylacji grawitacyjnej w sytuacjach trudnych, co pozwala utrzymać optymalną cyrkulację powietrza. Są montowane na zewnątrz domu, na zwieńczeniu komina, zapewniając wydajność wyższą lub równą standardowym urządzeniom wentylacyjnym.
Jak działają?
Nasady hybrydowe – właściwości
Ekonomicznie i efektywnie – nie rezygnujmy z atutów wentylacji grawitacyjnejJak widać, dobrze zaprojektowana wentylacja naturalna to wciąż bezpieczny i korzystny finansowo system wywiewu i nawiewu powietrza, także w szczelnych budynkach termomodernizowanych. Wiemy już także, jak poradzić sobie z problemem, który przywoływany jest w dyskusjach nad jej efektywnością najczęściej, czyli jak poprawić wydajność wentylacji grawitacyjnej. Wywietrzniki dachowe ZEFIR, BORA, BRYZA, WLO oraz nasady hybrydowe FENKO to odpowiedzi firmy Uniwersal na to nurtujące pytanie.