Idea działania rekuperacji decentralnej (nazywanej potocznie ścienną) polega na nawiewaniu świeżego powietrza i usuwaniu zużytego, tak samo jak w systemie rekuperacji scentralizowanej. Natomiast warto zdawać sobie sprawę z istnienia różnicy pomiędzy tymi systemami – w przypadku rekuperacji decentralnej nie ma potrzeby używania kanału do wywiewu i nawiewu powietrza. Natomiast w centralnym systemie znajdują się osobne kanały dla nawiewu i wywiewu, które transportują powietrze. W pierwszej kolejności powietrze nawiewane trafia do wymiennika, gdzie oddaje swoją energię cieplną. W przypadku rekuperatora ściennego typu "push-pull" firmy Alnor
, kluczową rolę odgrywa wymiennik regeneracyjny, który pozwala na wyciągnięcie powietrza z pomieszczenia wraz z jego ładunkiem ciepła. Wymiennik ten akumuluje ciepło z powietrza ogrzanego w poprzednim cyklu pracy (czyli podczas wyciągania), zazwyczaj trwającym 70 sekund. Następnie, wymiennik zatrzymuje się na chwilę i zmienia kierunek obrotu, nawiewając zewnętrzne, chłodne powietrze, ale oddając przy tym ciepło zgromadzone w wymienniku. Strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, ponieważ cykle następują w odstępach czasowych – raz ma miejsce nawiew, raz wywiew, z pauzami pomiędzy cyklami. Nawiew i wywiew nie są realizowane równocześnie, ponieważ w urządzeniu znajduje się tylko jeden wentylator. Na rynku dostępne są także rozwiązania z dwoma wentylatorami w rekuperatorze ściennym, gdzie strumienie powietrza pracują naprzemiennie.
Wybór systemu rekuperacji ściennej zależy od wielu czynników. Z opinii użytkowników korzystających z tego rozwiązania można wskazać trzy najistotniejsze powody: brak miejsca na instalację nawiewno-wywiewną, nieprawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej (spowodowane np. wilgocią i pleśnią) oraz prostota instalacji. Kluczowym czynnikiem jest brak miejsca na skomplikowany i zajmujący dużą przestrzeń system wentylacji scentralizowanej. Najczęściej dotyczy to już istniejących budynków, w których nie przewidziano instalacji rekuperacji z uwagi na brak miejsca na dużą jednostkę i cały scentralizowany system wentylacji mechanicznej. Zainstalowanie tradycyjnego rekuperatora, który zwykle ma wymiary większe niż pralka, oraz poprowadzenie kanałów wentylacyjnych, aby uniknąć całkowitej dewastacji w domu, może stanowić duże wyzwanie zarówno dla mieszkańców, jak i dla firmy wykonawczej na późniejszych etapach budowy lub po jej zakończeniu. Dlatego tak ważne jest, aby rozważyć i zdecydować o montażu systemu rekuperacji najlepiej w momencie projektowania. Wtedy można zdecydować, gdzie zamontować rekuperator, aby był łatwo dostępny oraz jak najlepiej rozprowadzić cały system kanałów po budynku. Kolejnym powodem, dla którego warto rozważyć wybór wentylacji mechanicznej decentralnej zamiast tradycyjnego systemu scentralizowanego, może być kwestia ceny. Porównując jedynie koszty materiałowe – czyli elementów obydwu systemów, pomijając koszty wykonawstwa – to zestaw kilku rekuperatorów ściennych jest zazwyczaj tańszy niż kompletny system rekuperacji scentralizowanej.