Jeśli jednak nie wykonamy rutynowego przeglądu i np. będziemy odczuwać nieświeży zapach w pomieszczeniach albo zauważymy skraplającą się wodę na szybach, to najprawdopodobniej znak, że jak najszybciej należy dokonać wymiany filtrów. Najlepiej jednak nie doprowadzać do takich sytuacji i sprawdzać stan urządzenia, ponieważ dla prawidłowego i wieloletniego działania niezbędna jest przede wszystkim regularna wymiana filtrów nawiewnych i wywiewnych, która powinna odbywać się średnio co 3 do 6 miesięcy (w zależności od urządzenia). W rekuperatorach aeroVent o potrzebie wymiany filtrów zakomunikuje sterownik, nie musisz więc o tym pamiętać, a odpowiednie filtry kupisz w naszym sklepie: https://aerovent.pl/kategoria-produktu/filtry/
W standardzie rekuperatorów aeroVent są montowane najwyższej klasy filtry nawiewne F7 i wywiewne G4. W rekuperatorach aeroVent w łatwy sposób samodzielnie wymienisz filtry, gdyż są umieszczone na przednim panelu jednostki, nie musisz więc otwierać wnętrza rekuperatora - wystarczy wyjąć z kasety stary filtr i zastąpić go nowym. Pod żadnym pozorem nie należy prać filtrów - tracą one wówczas swoje właściwości.
Konserwacja innych podzespołów rekuperatora jest równie ważna i powinna odbywać się średnio raz w roku. Możemy po części wykonać ją samodzielnie albo zlecić kontrolę stanu jednostki profesjonaliście, który sprawdzi wszystkie elementy urządzenia i w razie potrzeby dokona niezbędnych napraw czy wymiany elementów. A takie działania wymagają zwykle częściowego demontażu urządzenia.
Serce rekuperatora czyli wymiennik ciepła sami możemy oczyścić, bo mimo filtrów, także się zanieczyszcza, co powoduje mniejszą sprawność odzysku ciepła. Czyszczenie wymiennika polega na kilkakrotnym zanurzeniu go w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem, następnie należy opłukać go czystą wodą i pozostawić do całkowitego wysuszenia.
Anemostaty znajdują się na końcach kanałów wentylacyjnych i to jedyne elementy systemu rekuperacji widoczne w pomieszczeniach. Je wystarczy od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką. Bez specjalisty poradzimy sobie także przy czyszczeniu czerpni i wyrzutni. Czerpnia odpowiada za pobieranie powietrza i jest wyposażona w metalową siatkę. Jeśli nie wiemy kiedy ją wyczyścić, może nam o tym przypomnieć głośna praca rekuperatora. To miejsce wystarczy przeczyścić szczotką, aby pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń. Zimą należy pamiętać, aby nie zalegał na niej śnieg czy lód, który utrudni nawiew. Serwisowania wymaga także wyrzutnia, usuwająca zużyte powietrze na zewnątrz i ją także sami możemy przeczyścić. Pozostaje jeszcze czyszczenie instalacji rekuperacji czyli rur wentylacyjnych nawiewnych i wywiewnych. Ale to wykonuje się dużo rzadziej przez specjalny serwis co ok. 5 lat. Konserwacja kanałów wymaga zastosowanie specjalnej szczotki wprowadzanej do instalacji, która podłączona do wentylatora wyciągowego działa jak odkurzacz. Następnie serwis może zaproponować dezynfekcję przewodów środkiem odkażającym.
tekst ekspercki: autor Anna Białas