Klimatyzator to urządzenie służące tylko do chłodzenia powietrza znajdującego się już w pomieszczeniu. Klimatyzatory mogą również służyć do ogrzewania dzięki wbudowanej pompie ciepła. Sprawdza się to szczególnie w przypadku gdy główne źródło ogrzewania nie jest jeszcze aktywne.
Natomiast rekuperator, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Działa on na zasadzie przepływu powietrza przez miedziany wymiennik ciepła. Dzięki karbowanej powierzchni powietrze płynie jednocześnie w dwóch kierunkach. System wymienia zużyte powietrze w domu na czyste, jednocześnie odzyskując część ciepła. Jednak nie jest on ani systemem grzewczym, ani chłodzącym - tylko klimatyzacja jest w stanie tak wyregulować temperaturę.
Klimatyzacja i rekuperator działając jednocześnie w jednym pomieszczeniu, uzupełniają swoją pracę. Klimatyzacja tworzy chłód i ciepło. Zadaniem rekuperatora jest zachowanie tej temperatury, dostarczając świeże powietrze. Dzięki wspólnemu działaniu urządzeń, niezależnie od pory roku, jesteśmy w stanie utrzymać optymalną temperaturę, jednocześnie dbając o stan powietrza w swoim domu. Prawidłowo zamontowana i dobrana klimatyzacja i rekuperator będzie dobrze współpracować w pomieszczeniu.
Podczas instalowania rekuperatora w tym samym pomieszczeniu z klimatyzacją należy zapewnić zalecaną odległość między dwoma urządzeniami, aby oba działały skutecznie. Montaż rekuperatora tuż pod klimatyzacją jest bezcelowy, ponieważ oba urządzenia będą zaburzały obieg powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzacja i rekuperator muszą być instalowane w odpowiedniej odległości, co najmniej 3 metry. Przy odpowiednim montażu oraz doborze urządzeń, klimatyzacja i rekuperator są w stanie współpracować, nie zakłócając swoich działań.