Jak skutecznie chronić się przed smogiem?

Poziom zanieczyszczenia powietrza w okresie zimowym wciąż rośnie. Wciąż jednak - przede wszystkim ze względu na koszty - wielu Polaków w sezonie grzewczym korzysta z pieców węglowych. Jest to jeden z głównych czynników przyczyniających się do powstawania smogu.

Niestety, zatrute powietrze nie jest obojętne dla naszego zdrowia - zwłaszcza, że wbrew pozorom wdychamy je nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz domu. Dlatego w celu poprawy jakości powietrza, warto rozważyć inwestycję w rekuperator, który wraz z antysmogowymi maskami oraz tlenem w puszkach stanowi kolejny środek do ochrony przed smogiem.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator to urządzenie, przez które przepływają dwa strumienie powietrza: zużyte i wilgotne, wywiewane na zewnątrz budynku oraz świeże powietrze atmosferyczne, które jest nawiewane do środka.

Działanie urządzenia opiera się na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego poprzez wymiennik płytowy lub obrotowy - w okresie niskich temperatur zewnętrznych energia cieplna jest przekazywana powietrzu nawiewanemu, co zapobiega wyziębianiu pomieszczeń, jak np. w przypadku stosowania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Strumienie powietrza przepłwające przez rekuperator są zrównoważone, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury budynku. Przekłada się to także na codzienny komfort - suszenie prania jest szybsze, unikamy parowania szyb oraz rozwoju pleśni i grzybów.

Ze względu na odzysk powietrza, oszczędzamy również na ogrzewaniu domu. To ograniczenie zużycia energii w eksploatacji wpisuje się w ideę domu pasywnego.

Czym są filtry anty-smogowe?

Rekuperator posiada wbudowane filtry, które wyłapują zanieczyszczenia powietrza z zewnątrz - jest to szczególnie przydatne w okresie wzmożonego występowania smogu, gdy lekarze alarmują, aby unikać kontaktu z zatrutym powietrzem, zawierającym śmiertelny benzo(a)piren.

Standardowo urządzenia wyposażone są w filtry klasy G3, wyłapujące zanieczyszczenia wielkości większych pyłków kwiatowych, opcjonalnie dostępne są filtry klasy F7, blokujące dostęp wszystkim rodzajom pyłu i sadzy, mgle olejowej, czy zarodnikom grzybów. Filtry F7 charakteryzują się również częściową skutecznością w filtrowaniu dymu tytoniowego oraz bakterii.

Niska jakość powietrza na zewnątrz utrudnia nam wietrzenie domów, sprawiając, że wdychamy zużyte powietrze, pełne roztoczy, pyłów i bakterii. Powoduje to konsekwencje zdrowotne dla naszego organizmu, takie jak: zwiększone zmęczenie, utratę koncentracji czy apatię.

W celu popoprawienia komfortu oraz zmniejszeniu ryzyka zachorowania na choroby układu oddechowego, należy mieć stały dostęp do natlenionego powietrza, co zapewniają rekuperatory.

Korzyści wynikające ze stosowania rekuperatora są odczuwalne zarówno zimą, jak i latem, ponieważ dom jest stale wentylowany, w cieplejszych miesiącach nie trzeba na noc pozostawiać otwartych okien, przez które do środka dostają się komary, muchy i inne owady.

– Wykorzystując odzysk energii ze zużytego powietrza, zmniejszamy zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu lub mieszkania. Tym samym, otwieramy sobie możliwość zastosowania czystych źródeł energii do ogrzewania domu. W konsekwencji, przyczyniamy się do redukcji CO2 oraz innych zanieczyszczeń w atmosferze. Reasumując rekuperacja zapewnia korzyści zarówno dla naszego zdrowia, środowiska jak i portfela – mówi Jacek Hoppe, specjalista ds. rozwoju urządzeń HVAC w firmie SIG.

Jaki rekuperator wybrać?

Wybierając urządzenie rekuperacyjne powiniśmy się kierować zapotrzebowaniem na ilość powietrza wentylacyjnego. Jest to uzależnione od liczby mieszkańców, kubatury oraz struktury wewnętrznej domu. Nie zawsze mamy miejsce na montaż pełnowymiarowej jednostki rekuperacyjnej, dlatego przypadku ograniczonej przestrzeni możemy wybrać rekuperator dedykowany małym pomieszczeniom, które można zamontować zarówno w pionie, jak i w poziomie oraz jednostki ścienne, które nie wymagają instalacji rozprowadzenia powietrza.

O pomoc przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto poprosić doświadczonych doradców. Bogaty wybór rekuperatorów można znaleźć w ofercie SIG.