Osuszanie powietrza – czyli jak pozbyć się pleśni i nadmiaru wilgoci z pomieszczenia

Zanieczyszczone powietrze to nie jedyny problem z jakim mamy do czynienia na co dzień.

Często pomijamy lub zapominamy o wpływie innych, równie szkodliwych czynników, które mogą bezpośrednio wpływać na nasz komfort i zdrowie. Nieświadomie spędzamy czas w pomieszczeniach, w których nadmiar wilgoci doprowadza do powstawania i gromadzenia się pleśni w bardziej lub mniej widocznych miejscach. Nadmiar wilgoci w pomieszczeniu nie brzmi groźnie, jednak skutki jakie ze sobą niesie mogą mieć istotny wpływ na nasze zdrowie.

Przyczyny powstawania pleśni

Panujący zimą okres grzewczy to trudny czas, w którym ciężko utrzymać optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Nadprogramowa ilość wody w powietrzu powoduje wzrost poziomu wilgotności w pomieszczeniach, a co za tym idzie – prowadzi do powstawania pleśni i grzybów. Dużym zagrożeniem są grzyby, które uwalniają toksyczne substancje do powietrza jak również przenikają do naszej skóry i organizmu. Naraża to nas na różnego rodzaju uszczerbki na zdrowiu, takie jak: zapalenie skóry, egzema, astma, zapalenie płuc czy zaburzenie pracy nerek. Istnieją różne typy pleśni – w zależności od ich rodzaju mogą odgrywać pozytywny negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dzięki swojej budowie, grzyb potrafi rozwinąć się praktycznie wszędzie, a jego rozwojowi sprzyja najbardziej wilgoć i ciepło. Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu, nie powinien przekraczać 45-55%. Z różnych powodów ten poziom jest niestety powiększany. Główną przyczyną jest niewystarczający poziom wentylacji w pomieszczeniu lub zbyt wysoka temperatura w porównaniu do warunków panujących na zewnątrz.

Do innych można zaliczyć:

  • Nie wentylowanie pomieszczeń – wilgotne i ciepłe powietrze w pomieszczeniu to główny powód powstania grzybów. Istotne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza poprzez chociażby otwieranie okien czy drzwi.
  • Pozostawianie mokrych ręczników - mały drobiazg, na który możemy nie zwracać uwagi. Jednak zakładając że rzucimy w stos mokre ręczniki, one dokładnie nie wyschną, czyli ich wilgoć będzie stale przenikać do powietrza. Istotne jest aby każdy mokry ręcznik dokładnie rozwieszać i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
  • Zbyt intensywne podlewanie dużej ilości roślin – zdarza nam się przelewać rośliny, czym możemy spowodować powstanie na nich pleśni, która także zacznie wsiąkać w powietrze. Ważne jest podlewanie ich odpowiednią ilością wody, a także nie gromadzenie zbyt dużej ilości roślin w małej przestrzeni.
  • Nie czyszczenie kratek wentylacyjnych – nie zdajemy sobie sprawy, ale mnóstwo kurzu i brudu gromadzi się w kratkach wentylacyjnych, co powoduje utrudnienie w wciąganiu wilgotnego powietrza. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu kratek wentylacyjnych, bo sam fakt posiadania ich może nam niewiele pomóc kiedy są zanieczyszczone.

Najczęstszą postacią jaką przyjmuje zbierająca się wilgoć jest pojawiająca się na powierzchni czarna pleśń. Jej pojawienie się powinno być dla nas poważnym ostrzeżeniem i nie może zostać zignorowane, ponieważ grozi ryzykiem rozprzestrzeniania się na inne powierzchnie i obszary. Według badaczy z ośrodków alergicznych, czarna pleśń może mieć destrukcyjny wpływ na organizm człowieka i w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do krwawienia wewnętrznego. Formalnie nie istnieją żadne konkretne normy dotyczących zawartości zarodników grzybów w pomieszczeniu, jednak można przyjąć, że minimalna szkodliwość dla ludzkiego organizmu wynikająca z grzybów pleśniowych to 500 zarodników na metr sześcienny powietrza.

Osuszanie powietrza staje się zatem wymogiem koniecznym, jeżeli w pomieszczeniach zbiera się wilgoć, mogąca doprowadzić do sytuacji narażenia zdrowia i życia.

Osuszacz adsorpcyjny rozwiązaniem problemu wilgociOsuszacze adsorpcyjne sprawdzą się także w pomieszczeniach chcących utrzymać niską temperaturę, taką jak -40 stopni Celsjusza, a nawet -60 stopni. Znajdą zatem zastosowanie w specjalistycznych magazynach, halach czy chłodniach, w których jest wymagana specyficzna obróbka powietrza.

VBW Engineering posiada w swojej ofercie szereg różnych rozwiązań i urządzeń, które pozwalają na dostosowanie warunków w pomieszczeniu. Rozwiązania pozwalającym, na odprowadzanie nadmiaru wilgoci, jest sorpcyjny osuszacz powietrza BO-CK. Jest to innowacyjne urządzenie, używane w instalacjach wentylacyjnych, gdzie jednym z najistotniejszych parametrów obróbki jest zachowanie niskiego poziomu wilgotności powietrza procesowego. Aktualnie w typoszeregu posiadamy 7 wielkości centrali, jednak nie wprowadzamy ograniczeń dotyczących zaprojektowania większych urządzeń. Za każdym razem dajemy możliwość dostosowania urządzenia do indywidualnych potrzeb, szczególnie w zakresie zastosowanych materiałów i wydatku powietrza.