Często pomijamy lub zapominamy o wpływie innych, równie szkodliwych czynników, które mogą bezpośrednio wpływać na nasz komfort i zdrowie. Nieświadomie spędzamy czas w pomieszczeniach, w których nadmiar wilgoci doprowadza do powstawania i gromadzenia się pleśni w bardziej lub mniej widocznych miejscach. Nadmiar wilgoci w pomieszczeniu nie brzmi groźnie, jednak skutki jakie ze sobą niesie mogą mieć istotny wpływ na nasze zdrowie.
Panujący zimą okres grzewczy to trudny czas, w którym ciężko utrzymać optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Nadprogramowa ilość wody w powietrzu powoduje wzrost poziomu wilgotności w pomieszczeniach, a co za tym idzie – prowadzi do powstawania pleśni i grzybów. Dużym zagrożeniem są grzyby, które uwalniają toksyczne substancje do powietrza jak również przenikają do naszej skóry i organizmu. Naraża to nas na różnego rodzaju uszczerbki na zdrowiu, takie jak: zapalenie skóry, egzema, astma, zapalenie płuc czy zaburzenie pracy nerek. Istnieją różne typy pleśni – w zależności od ich rodzaju mogą odgrywać pozytywny negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dzięki swojej budowie, grzyb potrafi rozwinąć się praktycznie wszędzie, a jego rozwojowi sprzyja najbardziej wilgoć i ciepło. Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu, nie powinien przekraczać 45-55%. Z różnych powodów ten poziom jest niestety powiększany. Główną przyczyną jest niewystarczający poziom wentylacji w pomieszczeniu lub zbyt wysoka temperatura w porównaniu do warunków panujących na zewnątrz.
Do innych można zaliczyć:
Najczęstszą postacią jaką przyjmuje zbierająca się wilgoć jest pojawiająca się na powierzchni czarna pleśń. Jej pojawienie się powinno być dla nas poważnym ostrzeżeniem i nie może zostać zignorowane, ponieważ grozi ryzykiem rozprzestrzeniania się na inne powierzchnie i obszary. Według badaczy z ośrodków alergicznych, czarna pleśń może mieć destrukcyjny wpływ na organizm człowieka i w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do krwawienia wewnętrznego. Formalnie nie istnieją żadne konkretne normy dotyczących zawartości zarodników grzybów w pomieszczeniu, jednak można przyjąć, że minimalna szkodliwość dla ludzkiego organizmu wynikająca z grzybów pleśniowych to 500 zarodników na metr sześcienny powietrza.
Osuszacz adsorpcyjny rozwiązaniem problemu wilgociOsuszacze adsorpcyjne sprawdzą się także w pomieszczeniach chcących utrzymać niską temperaturę, taką jak -40 stopni Celsjusza, a nawet -60 stopni. Znajdą zatem zastosowanie w specjalistycznych magazynach, halach czy chłodniach, w których jest wymagana specyficzna obróbka powietrza.
VBW Engineering posiada w swojej ofercie szereg różnych rozwiązań i urządzeń, które pozwalają na dostosowanie warunków w pomieszczeniu. Rozwiązania pozwalającym, na odprowadzanie nadmiaru wilgoci, jest sorpcyjny osuszacz powietrza BO-CK. Jest to innowacyjne urządzenie, używane w instalacjach wentylacyjnych, gdzie jednym z najistotniejszych parametrów obróbki jest zachowanie niskiego poziomu wilgotności powietrza procesowego. Aktualnie w typoszeregu posiadamy 7 wielkości centrali, jednak nie wprowadzamy ograniczeń dotyczących zaprojektowania większych urządzeń. Za każdym razem dajemy możliwość dostosowania urządzenia do indywidualnych potrzeb, szczególnie w zakresie zastosowanych materiałów i wydatku powietrza.