Osuszacze powietrza a jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń

Wilgotność względna (RH, ang. relative humidity) jest jednym z najważniejszych parametrów określających jakość otaczającego nas powietrza. Zalecana przez lekarzy optymalna wartość RH w budynku mieszkalnym powinna wynosić od 40 do 60%. Zbyt duża wilgotność może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wydajność pracy. Natomiast, jeżeli wysoka wartość wilgotność powietrza utrzymuje się w budynku przez dłuższy okres czasu, może to doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów: przy oknach, przy podłogach, na ścianach i sufitach pod prysznicem w łazience, w kuchni, urządzeniach klimatyzacyjnych.

Znaczenie wilgotności powietrza dla ludzi oraz budynków

Grzyby i pleśnie powodują nieprzyjemny zapach i mogą być przyczyną chorób, takich jak grzybicze zapalenie płuc lub grzybica innych organów i układów – aspergiloza. W przypadku osób chorujących na astmę i inne choroby układu oddechowego może dojść do zaostrzania objawów. Zagrożeniem dla zdrowia ludzi przebywających w zagrzybionych pomieszczeniach są też lotne związki organiczne (LZO), będące produktem metabolizmu grzybów. Są one wyczuwane, jako stęchlizna i powodują dolegliwości, jak np. bóle głowy, zmęczenie, niewydolność oddechowa, problemy skórne, podrażnienie oczu, niska koncentracja uwagi, dreszcze. Zbyt duża wartość RH jest także niekorzystna dla samego domu i jego wyposażenia. Powoduje m.in. pękanie i odpadanie farby na ścianach i sufitach, uszkodzenia mebli. Może być wtedy wymagany remont pomieszczeń oraz czyszczenie i renowacja lub wymiana mebli.

Osuszanie powietrza w budynkach

Zbyt dużej wilgotności powietrza w budynkach możemy zaradzić za pomocą osuszaczy powietrza. Różnią się one przeznaczeniem, wydajnością i zasadą działania. Posiadają sterowanie elektroniczne z regulacją poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Dla osuszaczy domowych powietrza przyjmuje się, że na każde 10 m² powierzchni potrzebna jest wydajność około 5 l/24h. Wydajność osuszaczy domowych zwykle nie przekracza 40l/dobę. Skutecznie działający osuszacz powietrza dla domu musi posiadać również właściwy przepływ powietrza, podawany przez producentów w m3/h, który dobiera się według powierzchni danego pomieszczenia. Na rynku dostępne są 2 główne rodzaje osuszaczy powietrza: kondensacyjne i absorpcyjne. 

Osuszacze kondensacyjne

Zasada ich działania opiera się o zjawisko kondensacji pary wodnej po obniżeniu temperatury powietrza za pomocą układu ze sprężarką (podobnie jak w lodówce). Wydajność osuszaczy kondensacyjnych zależy od warunków pracy, między innymi od temperatury i wilgotności powietrza w chwili rozpoczęcia osuszania. Jednak może ona osiągać nawet 45 l/dobę, dzięki czemu osuszacze te nadają się do dużych pomieszczeń. Urządzenia te nie działają prawidłowo w temperaturach poniżej 0 - 5°C. Wymagają więcej czasu na osuszenie, ponieważ podnoszą temperaturę otoczenia tylko o około 2°C. W porównaniu z adsorpcyjnymi zużywają mniej energii, ale pracują głośniej, co może być dokuczliwe.

Osuszacze adsorpcyjne

Zasada działania tych urządzeń polega na adsorpcji cząsteczek wody przez specjalne substancje higroskopijne, takie jak żel krzemionkowy czy węgiel aktywowany. Wydajność tych urządzeń nie zależy od panujących warunków otoczenia. Jednak jest ona znacznie mniejsza od osuszaczy kondensacyjnych, dlatego nadają się raczej do niewielkich pomieszczeń i to czystych. Osuszają za to nawet powietrze o temperaturze 0°C. Podnoszą temperaturę powietrza w pomieszczeniu nawet o 10°C, dzięki czemu osuszanie trwa krócej, niż za pomocą urządzeń kondensacyjnych. Jest to jednak okupione większym zużyciem energii – osuszacze adsorpcyjne mają znacznie większą moc znamionową. Zaletą ich jest natomiast jest cicha praca.

Oczyszczanie i jonizacja powietrza w domu – dodatkowe funkcje oczyszczaczy

Niektóre osuszacze posiadają także wbudowany filtr do oczyszczania powietrza oraz jonizator powietrza. Wbrew pozorom powietrze w domu nie jest wolne od pyłów, drobnoustrojów, kurzu oraz bakterii. Dlatego warto je oczyszczać, co jest ważne szczególnie dla alergików, astmatyków oraz dzieci. Realizowane jest to za pomocą filtrów HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air Filter; wysokosprawny filtr powietrza). Posiadają one wkłady z polipropylenu, które są w stanie przechwycić wszelkie cząstki stałe, nawet mniejsze od 0,3 µm. Filtry wychwytują takie zanieczyszczenia, jak: pyłki, pleśnie, sierść zwierząt domowych, zarodniki roztoczy, bakteria oraz pyły zawieszone PM2,5 i PM10. Te dwa ostatnie to bardzo niebezpieczne składniki smogu. Ze względu na swoją mikroskopijną wielkość (1-2.5 µm i 2.5-10 µm) z łatwością przedostają się do płuc a nawet krwioobiegu, powodując szkody w całym organizmie człowieka. Innym dodatkiem do osuszaczy są jonizatory. Wytwarzają one jony ujemne powodujące uczucie, że powietrze jest rześkie i świeże. Oczyszczają powietrze z kurzu, roztoczy, alergenów czy pyłków kwiatowych. Jonizacja powietrza poprawia samopoczucie, działa korzystnie na koncentrację, antystresowo i regenerująco na organizm człowieka.

 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (P.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl