Zadbaj o powietrze w domu

Ostatnie lata pokazują, że świadomość naszego społeczeństwa dotycząca środowiska i jego wpływu na zdrowie stale rośnie

Powstaje wiele kampanii społecznych, które mówią o smogu, jakości produkowanej żywności, sposobie zdrowego odżywiania czy trybie życia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ludzki organizm.


Pomimo propagowania w mediach szeroko pojętej aktywności fizycznej okazuje się, że człowiek spędza w pomieszczeniach średnio 80% czasu ! W związku z tym należy dbać o jakość środowiska w miejscach, w których przebywamy, tworząc odpowiedni mikroklimat. W poradniku wyjaśniamy, co należy rozumieć przez to pojęcie, jakie parametry są dobre dla zachowania komfortu.

Mikroklimat pomieszczeń

Można wyróżnić szereg czynników, które wpływają na mikroklimat, choć często są niezależne od człowieka, to oddziałują na niego.

Zaliczamy do nich m.in.:

  • Konstrukcja budynku.
  • Materiały budowlane i wykończeniowe budynku.
  • Urządzenia pracujące w obiekcie.
  • Codzienne czynności generujące wilgoć (oddychanie, gotowanie, kąpanie, pranie).
  • Substancje chemiczne (środki czystości).
  • Rodzaj wentylacji oraz jej intensywność.
  • Środki chemiczne używane do sprzątania, mycia lub dezynfekcji.


Do pozostałych parametrów, które mają wpływ na mikroklimat, zaliczamy czynniki, na które człowiek bez względu na to, co robi w danym momencie, będzie mimowolnie zwracać uwagę. Jeśli nie będą dostosowane do indywidualnych potrzeb, wpłyną negatywnie na jego komfort przebywania w pomieszczeniu.

Parametry, które mają wpływ na mikroklimat:

  • Temperatura powietrza.
  • Wilgotność względna.
  • Przepływ powietrza.
  • Czystość powietrza.
  • Poziom hałasu.
  • Oświetlenie.


Wszystkie powyższe parametry wpływają na samopoczucie i komfort człowieka. W poradniku skupimy się na dwóch z wymienionych wyżej zagadnień – czystości powietrza oraz wilgotności. Opowiemy o sposobach poprawienia tych parametrów

Jakość powietrza w budynkach i czynniki powodujące zanieczyszczenia

Jak już wcześniej wspomniano, na jakość powietrza w budynkach wpływa wiele czynników. Warto poznać je bliżej i zastanowić się, na które możemy mieć wpływ, a które są niezależne od nas. Powietrze, którym oddychamy, ma wpływ na wszystko, co robimy, a także na dobry sen i szybką regenerację organizmu. Fakt, że powietrze jest niewidoczne, sprawia, że nie zwracamy na nie uwagi. To błąd! Wentylacja w budynku ma zadanie doprowadzać świeże i odprowadzać powietrze zużyte z pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Niesprawna, źle zaprojektowana lub niepoprawnie wykonana instalacja spowoduje, że zanieczyszczenia występujące w budynku nie będą skutecznie usuwane wraz z powietrzem wywiewanym. Brak odpowiedniej wymiany powietrza jest od razu wyczuwalny, a zanieczyszczenia się kumulują. Może to doprowadzić do przekroczenia ich bezpiecznego stężenia w pomieszczeniach.

Ze względu na pochodzenie wyróżnia się trzy główne grupy zanieczyszczeń powietrza występujące w budynkach:

  • Zanieczyszczenia chemiczne zewnętrzne – składają się na nie substancje, które pojawiają się wraz z powietrzem napływającym do budynku przez otwarte okna lub nieszczelności, m.in. smog.
  • Zanieczyszczenia chemiczne wewnętrzne – są to substancje chemiczne emitowane przez materiały budowlane i wykończeniowe wykorzystane podczas budowy. Pochodzą również z materiałów i urządzeń stanowiących wyposażenie pomieszczeń. Grupę tę dopełniają środki chemiczne np. służące do sprzątania.
  • Zanieczyszczenia biologiczne – często ich przyczyną jest zbyt duża wilgotność. W takich warunkach świetnie rozwijają się drobnoustroje, pleśń i grzyby. Ich cząstki (tzw. zarodniki) przedostają się do powietrza, którym oddycha człowiek.


Wentylacja w budynku ma zadanie doprowadzać świeże i odprowadzać powietrze zużyte z pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Niesprawna, źle zaprojektowana lub niepoprawnie wykonana instalacja spowoduje, że zanieczyszczenia występujące w budynku nie będą skutecznie usuwane wraz z powietrzem wywiewanym. Brak odpowiedniej wymiany powietrza jest od razu wyczuwalny, a zanieczyszczenia się kumulują. Może to doprowadzić do przekroczenia ich bezpiecznego stężenia w pomieszczeniach.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie Redakcja (WW). Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl