Oczyszczacz urządzenie które warto mieć w domu

Nikogo nie dziwią już w domu urządzenia ułatwiające życie – zmywarki, pralki czy suszarki do ubrań

Urządzenia te stały się stałym elementem wyposażenia i życia. Nie ma w tym nic dziwnego, że coraz częściej wybiera się ułatwienia, które oszczędzają czas oraz dbają o zdrowie domowników. Może więc warto rozważyć wybór dodatkowych sprzętów, czyli oczyszczacza i nawilżacze powietrza.

Jak działają oczyszczacze?

Zasada działania jest prosta. Urządzenie pobiera powietrze z miejsca, w którym się znajduje. Tłoczone przez wentylator powietrze jest oczyszczane przez filtr lub układ filtrów, a następnie wywiewane z powrotem do pomieszczenia. Wybór urządzenia zależy od parametrów, na których nam najbardziej zależy. Również wygląd można dopasować do naszych upodobań lub wnętrza domu.

Kryteria wyboru oczyszczacza powietrza

  • Rozmiar pomieszczenia – oczyszczacz prawdopodobnie będzie stał naprzemiennie w sypialniach i salonie. Kieruj się zatem wielkością największego pomieszczenia w domu. Producenci najczęściej podają rekomendowany rozmiar, w którym urządzenie będzie w stanie utrzymać dobrą jakość powietrza.
  • Filtry – jeżeli sprawdziłeś w aplikacji, jakie zanieczyszczenia występują w okolicy lub zrobiłeś pomiar miernikiem w mieszkaniu, dobierz oczyszczacz z filtrami najlepiej dopasowanymi do twoich potrzeb. Jeżeli nie wiesz jakie filtry najlepiej poradzą sobie z rodzajem zanieczyszczeń w miejscu twojego zamieszkania.
  • Głośność – najlepsze urządzenie to takie, które wtopi się w dźwięki otoczenia i będzie niesłyszalne. Koniecznie zwróć uwagę na poziom głośności urządzenia. Im mniej decybeli (dB) będzie urządzenie emitować, tym jest cichsze.
  • Tryb pracy oczyszczacza – program turbo, czyli szybki, ale może być głośny. Program nocny – cichy o zmniejszonej wydajności. Tryb auto – umiarkowana praca i głośność. Warto z niego korzystać, zanim nie poznamy wszystkich możliwości urządzenia. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota, smartfona lub za pomocą wbudowanego panelu sterowania. Wybór należy do Ciebie.
  • Design – aby oczyszczacz był efektywny i wydajny nie może stać w kącie lub być ukryty na półce. Można go jednak zaaranżować tak, aby pasował do otoczenia. Biały, czarny, kwadratowy, a może okrągły? Bogata oferta na rynku pozwoli dobrać urządzenie, które wkomponuje się w twoje wnętrza.


Typy filtrów w oczyszczaczach

  • Mechaniczne (wstępne) – filtr składa się z siateczki lub geowłókniny, ma za zadanie zatrzymać większe zanieczyszczenia – sierść zwierząt, kurz czy pyłki. Chroni następne filtry przed zabrudzeniem. Filtry wstępne wystarczy odkurzyć i umyć pod bieżącą wodą raz w tygodniu. Brudny filtr będzie zmniejszał przepływ powietrza i obniżał wydajność urządzenia.
  • EPAiHEPA(HighEfficiencyParticulateAir) –wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Cienkie arkusze z drobniuteńkim włóknem tworzą harmonijki, dzięki czemu są bardzo dokładne. Jest to najdokładniejszy filtr w oczyszczaczach. Zatrzymuje on pyły zawieszone (PM10, PM2,5, PM1) oraz roztocza. Zgodnie z normą wyróżnia się filtry o skuteczności filtracji od 95% (EPA – H11) do 99,995% (HEPA - H14). Filtry te można co jakiś czas delikatnie odkurzyć (około 3 tygodnie), zwiększy to ich żywotność. Nie wolno ich myć! Zużyte filtry należy wymienić na nowe (zimą, gdy panuje największy smog – nawet co 4 tygodnie). Warto rozważyć zakup większej ilości filtrów w pakiecie, żeby mieć zapas. Zazwyczaj jest to bardziej opłacalne.
  • Węglowe – wyglądem przypominają plaster miodu. Granulki węgla aktywowanego zamknięte w obudowie neutralizują zanieczyszczenia organiczne – LZO (lotne związki organiczne), benzopireny powstające przy spalaniu paliw stałych oraz brzydkie zapachy. Filtry węglowe należy delikatnie odkurzyć, co około 3 tygodnie. Niektóre filtry można myć, jednak należy sprawdzić to wcześniej w instrukcji. Żywotność filtra jest mocno uzależniona od środowiska, w którym pracuje – np. w mieszkaniu palacza powinien być często wymieniany.
  • Filtry elektrostatyczne – powierzchnia filtra naładowana ujemnie przyciąga zanieczyszczenie o ładunkach dodatnich – pyłów i kurzu. Filtr taki można myć, zachowując skuteczność filtracji.


Korzyści płynące z posiadania oczyszczacza

Podstawową i oczywistą zaletą jest czyste powietrze w domu. Prawdziwą zaletą jest jednak długoterminowy zysk, czyli zdrowie i dobre samopoczucie domowników. Zmiany, które można zaobserwować już po tygodniu używania oczyszczacza, to zmniejszenie objawów alergii, uczucie wypoczęcia dzięki lepszej regeneracji organizmu oraz większa efektywność pracy.

Ile warte jest zdrowie?

Najtańsze urządzenia nazywane oczyszczaczami można kupić już za około 350 zł, ale zastosowane w nich filtry i wygląd tych urządzeń pozostawia wiele do życzenia. Górna granica to koszt w wysokości około 8 tysięcy złotych – produkt z filtrami jak z sali operacyjnej oraz designem jak z muzeum sztuki nowoczesnej. Rozsądnym wyborem pod kątem wydajności, wyposażenia w odpowiednie filtry oraz elegancki wygląd i dobre materiały, będzie zakup urządzenia w granicach od 800 – 1600 zł. W tym przedziale cenowym znajdziemy urządzenia, które zaspokoją potrzeby większości użytkowników.

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w powietrzu. Wilgotność w domu w dużej mierze zależy od pory roku. Latem jest ona dużo wyższa niż zimą. Zależy to właściwości fizycznych powietrza, ale wpływa na nią także ogrzewanie i zamknięte okna. Może to powodować wysuszenie powietrza (w okresie zimowym wilgotność powietrza potrafi spaść nawet do 10%). Najbardziej odpowiednia wilgotność dla człowieka, jaka powinna być utrzymana w pomieszczeniach, mieści się w przedziale 40 – 60%. Wartość poziom poniżej 40% określa się jako niski poziom wilgotności. Organizm ludzki szybko sygnalizuje zbyt niską wilgotność poprzez wysuszoną skórę, podrażnione, przesuszone gardło i nos. Ludzie są również narażeni na infekcje ze względu na obniżoną odporność. Powyżej 60% mamy do czynienia ze zbyt wysoką wilgotnością.

Powyżej tej wartości, organizm ma dwie ścieżki objawów:

  • Reakcja bezpośrednia organizmu w postaci infekcji błon śluzowych, problemów z zatokami, problemów z oddychaniem oraz odczuwaniem złego samopoczucia.
  • Wynikające z rozwoju pleśni i grzybów. Wysoka wilgotność w połączeniu z odpowiednią temperaturą powoduje ich intensywny rozwój. Przedostające się do dróg oddechowych oraz mające kontakt ze skórą mikroorganizmy, mogą wywoływać różnorodne problemy zdrowotne.


Problemem większości mieszkańców bloków jest zbyt niska wilgotność powietrza. Można poprawić krótkotrwale ten parametr poprzez położenie wilgotnych materiałów na grzejnikach lub wieszając na nich specjalne pojemniki z wodą. Nadal będą to jednak tylko doraźne rozwiązania. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza – sprzętu taniego, łatwo dostępnego i skutecznego.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie Redakcja (W.W). Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl