Daikin radzi jak oczyścić powietrze w domu

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może powodować szereg dolegliwości, od swędzenia gardła czy wysuszonych śluzówek, aż po poważne choroby, takie jak alergie i nowotwory. Wiele się mówi o smogu i złej jakości powietrza na zewnątrz. Niestety niebezpieczne czynniki zagrażają nam również w środowisku domowym. Skąd się biorą? Jak oczyścić powietrze we wnętrzach? Podpowiemy dziś kilka sposobów. Co zanieczyszcza domowe powietrze? Poznaj wroga


Skuteczne zadbanie o powietrze w domu będzie łatwiejsze po zdobyciu wiedzy o tym, co wpływa na jego jakość. Oto, z czym walczymy:

  • kurz – są to drobiny materiałów, naszej skóry i włosów, piasku, innymi słowy niemal wszystkiego, co znajdzie się w domu lub mieszkaniu; stanowi naturalne środowisko rozwoju dla roztoczy,
  • bakterie i wirusy – są wszędzie, jednak w zamkniętych pomieszczeniach ich stężenie może być dużo większe, niż na zewnątrz,
  • strzępki i przetrwalniki pleśni – fruwają w powietrzu, licząc, że trafią na warunki sprzyjające rozwojowi,
  • substancje lotne – to bardzo różne związki uwalniane z przedmiotów codziennego użytku: mebli, wykładzin, farb, lakierów itd. Oprócz tego częstym źródłem tych substancji są odświeżacze powietrza, świece zapachowe lub środki czystości,
  • nadmiar jonów dodatnich, które są wytwarzane przez pracujące urządzenia grzewcze i elektroniczne.

Jak oczyścić domowe powietrze?

Aby pozbyć się niechcianych substancji, najlepiej połączyć kilka sposobów:

  • Wietrzenie – trzeba unikać go w okresach największego zanieczyszczenia na zewnątrz i podczas alarmów smogowych, jednak nie należy z niego rezygnować. Pomoże pozbyć się wszelkich nagromadzonych w pomieszczeniach aerozoli i zapachów, a także pomaga w regulowaniu wilgoci.
  • Odkurzanie i ścieranie kurzy – nie sprawimy, że kurz zniknie, ale regularne usuwanie go utrudnia rozwój roztoczom, które powodują podrażnienia i alergie.
  • Rośliny – niektóre z nich pochłaniają część substancji lotnych. Paproć czy epiprenium są skuteczne przeciwko formaldehydowi i innym gazom. Rośliny także wyłapują kurz, który łatwo przyczepia się do liści. Tutaj musimy jednak obalić pewien mit: rośliny domowe same w sobie nie zadziałają jak oczyszczacz powietrza. Aby mogły tak działać, należałoby mieć ich kilka na każdy metr powierzchni mieszkania, a wtedy gdzie byśmy sami się podziali? Nie oznacza to, że nie warto ich mieć w domu. Rośliny są wspaniałe i dają mnóstwo korzyści, jednak nie mogą być samodzielną metodą na poprawę jakości powietrza w domu.
  • Zmiana nawyków – szczególnie tych dotyczących sprzątania i odświeżania domu. Płyny do mycia i pielęgnacji podłóg lub mebli często wydzielają drażniący amoniak, a my mamy skłonności do używania ich podczas sprzątania w bardzo dużych ilościach. Stosowanie ich w mniejszych stężeniach lub użycie bezzapachowych środków czystości poprawi jakość powietrza w domu. Dobrze też ograniczyć korzystanie z odświeżaczy powietrza i świec zapachowych.

Oczyszczacz powietrza – pewność działania

Wszystkie powyższe metody są przydatne, jednak ich skuteczność jest trudna do określenia: w każdym domu będzie inna. Na ten moment najlepszej odpowiedzi na pytanie „jak oczyścić powietrze” udziela technologia. Oczyszczacze powietrza są najpewniejszymi sprzymierzeńcami w tej walce. Wciągają one powietrze z otoczenia, przepuszczają przez kilka filtrów i wydmuchują już czyste. Najczęściej oczyszczacze mają filtry wstępne, zatrzymujące kurz i drobne włosy. Następne są filtry węglowe, niwelujące zapachy. Najlepsze są filtry HEPA, które działają nawet na bardzo drobne cząsteczki. Aby zwiększać skuteczność oczyszczaczy, zwłaszcza w walce z drobnoustrojami, producenci wyposażają je w technologie neutralizujące bakterie, wirusy czy pleśń. Najczęściej są to jonizatory powietrza, produkujące ujemne jony. Produktem ubocznym tych urządzeń często jest wytwarzanie niewielkich ilości ozonu, które nie są niebezpieczne dla zdrowia. DAIKIN opracował technologię Flash Streamer, która niszczy i neutralizuje bakterie, wirusy, grzyby i alergeny. Produktem ubocznym działania technologii Streamer jest woda, tlen, niewielka ilość azotu oraz śladowe ilości ozonu. Stężenie wytwarzanego przez oczyszczacz ozonu jest wielokrotnie niższe aniżeli obowiązujące normy, dlatego można używać ich całą dobę, również podczas snu, bez ograniczeń.