Nawilżacz- w trosce o czyste powietrze

Nikogo nie dziwią już w domu urządzenia ułatwiające życie – zmywarki, pralki czy suszarki do ubrań. Stały się one stałym elementem wyposażenia i życia. Nie ma w tym nic dziwnego, że coraz częściej wybiera się ułatwienia, które oszczędzają czas oraz dbają o zdrowie domowników. Może więc warto rozważyć wybór dodatkowych sprzętów, czyli nawilżacze powietrza.


Przy wyborze nawilżacza można trafić na poważny problem – rynek oferuje bardzo dużo wzorów i funkcji. Warto zacząć w ogóle od poznania rodzajów nawilżaczy i zasad ich działania.

  • Parowe – urządzenie podgrzewając wodę powoduje jej odparowanie i wywiew do pomieszczenia.


• Zalety: Wysoka wydajność, prostota, zniszczenie bakterii i drobnoustrojów podczas procesu wrzenia, możliwość stosowania olejków zapachowych.

• Wady: Wysokie zużycie prądu na tle innych urządzeń, dźwięk bulgotania.

  • Ultradźwiękowe – urządzenie wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i nawiania ich za pomocą wentylatora do pomieszczenia w postaci mgły wodnej. W większości modeli istnieje możliwość dokładnego sterowania wilgotnością powietrza.

• Zalety: Niskie zużycie prądu, precyzyjna regulacja, bardzo cicha praca.

• Wady: Niższa od pozostałych typów żywotność urządzenia, dźwięk emitowany może wpływać na zwierzęta domowe.

  • Ewaporacyjne (dyfuzyjne) – wykorzystują najbardziej naturalną metodę nawilżania. Urządzenie wyposażone jest w wentylator lub obrotowe dyski, które wymuszają przepływ suchego powietrza przez zanurzony w wodzie filtr. Następnie nawilżone powietrze wraca do otoczenia.

• Zalety: Naturalna metoda, energooszczędność, niskie ryzyko osiągnięcia zbyt wysokiej wilgotności powietrza.

• Wady: Cena (najtańsze modele kosztują około 150 zł, konieczność częstej wymiany filtrów. Mała wydajność, duże prawdopodobieństwo rozwoju mikroorganizmów).

2 w 1, czyli oczyszczacz z nawilżaczem

Poszukując odpowiedniego urządzenia, na rynku można również spotkać oczyszczacz połączony z nawilżaczem powietrza. Oczyszczacz jest dodatkowo wyposażony w filtr wodny,a czyszczone powietrze dobrze nawilżane. Warto zaznaczyć, że w takim urządzeniu funkcję nawilżania można wyłączyć lub po prostu nie napełniać naczynia z wodą. Teoretycznie jest to rozwiązanie idealne. Urządzenie jest wielofunkcyjne i oszczędza się miejsce w mieszkaniu. Jednak jak każde rozwiązanie ma swoje wady. Wysoka cena urządzenia oraz drogie wymienne filtry, a także słabsze oczyszczanie cząsteczek smogowych (brak czujników PM2,5 lub brak filtrów wyłapujących cząsteczki PM2,5 i mniejsze), które warto mieć na uwadze przy wyborze urządzenia 2w1.

Dla czystego powietrza

Inwestycja w urządzenie takie jak oczyszczacz czy nawilżacz lub kompaktowe 2 w 1 to decyzja warta przemyślenia. Oddychanie oczyszczonym powietrzem o odpowiednich parametrach pozwoli zapobiec alergiom (lub obniżyć ich uciążliwość), zapobiec chorobom układu oddechowego oraz polepszyć możliwości regeneracji organizmu. W dzisiejszym zanieczyszczonym świecie warto chronić siebie i swoich bliskich.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie Redakcja (W.W.). Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl