Urządzeniem przeznaczonym to pomiarów wilgotności powietrza w pomieszczeniach jest higrometr. Warto wybrać dobrej jakości sprzęt, który zagwarantuje wysoką precyzję pomiarów. Przyjmuje się, że optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić w granicach 40-60%. Zależy to m.in. od temperatury. Przy wyższych temperaturach (np. 21-22℃) wilgotność powinna oscylować na poziomie 40-45%, a przy temperaturach niższych (np. 19-20℃) na poziomie 55-60%. Warto dopasować to do swoich indywidualnych potrzeb.
Najczęściej po nawilżacze powietrza sięgamy w okresie grzewczym. Jest to związane z tym, że systemy ogrzewania mogą wpływać na nadmierne wysuszenie powietrza. Obserwuje się to zwłaszcza w przypadku tradycyjnych układów z grzejnikami naściennymi oraz przy kominkach. Suche powietrze negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jego objawy to m.in.: suchość w jamie ustnej, suchość błon śluzowych, podrażnienia gardła, pieczenie oczu, suchość nosa czy też zaczerwienienie skóry.
Jeżeli zauważysz powyższe objawy u siebie lub u kogoś z Twoich domowników, to może to być skutek zbyt suchego powietrza. Warto przeprowadzić test wilgotności. Jeżeli potwierdzi on przyczynę, to rekomenduje się stosowanie nawilżacza powietrza.
Szczególnie narażone na negatywne działanie suchego powietrza są osoby z astmą oraz innymi chorobami układu oddechowego. W ich przypadku nawilżacz przyda się praktycznie przez cały rok. Dzięki niemu można jeszcze lepiej kontrolować poziom powietrza, którym się oddycha. Minimalizuje to ryzyko występowania niepokojących objawów i ułatwia codzienne życie. W tym przypadku nawilżacz powietrza stanowi cenne wsparcie dla leczenia farmakologicznego.
Kiedy jeszcze przyda się nawilżacz powietrza? Wtedy, gdy w naszych wnętrzach posiadamy wiele drewnianych mebli, elementów dekoracyjnych czy też instrumentów. Zbyt suche powietrze może prowadzić do ich pękania i deformacji, co powoduje straty finansowe. Właśnie dlatego warto zainwestować w nawilżacz powietrza również w przypadku pomieszczeń gospodarczych, gdzie składuje się drewniane przedmioty. Podczas zakupu urządzenia zwróć uwagę na jego parametry techniczne i właściwości. Rekomendujemy wybór produktów od cenionych producentów. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze sprzedawcą lub ekspertem branżowym.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl