Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach zależy m.in. od panującej w nich temperatury. Przyjmuje się, że optymalnie powinno to być 55-60%. W ogrzewanych i suchych pomieszczeniach może to być już tylko 45-55%. Jeżeli ten wskaźnik jest niższy lub wyższy, to przekłada się to na pogorszoną jakość powietrza, którym oddychamy. Może prowadzić to do problemów zdrowotnych oraz powodować złe samopoczucie.
Jednym z rozwiązań stosowanych w celu zadbania o optymalną wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych jest klimatyzator z funkcją nawilżania. Urządzenie to zadba nie tylko o utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach, ale również o zachowanie wskazanego parametru wilgotności. Nowoczesne klimatyzatory posiadają funkcję grzania, dzięki czemu bez problemu można wykorzystywać je również w sezonie grzewczym jako wsparcie docelowego systemu. Funkcja nawilżania przydaje się wtedy, gdy występują problemy z wysuszonym powietrzem.
Wentylacja odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu można utrzymać jego odpowiednią jakość i wilgotność. Nowoczesne systemy wyposażone w rekuperatory dodatkowo ogrzewają powietrze, co może prowadzić do jego nadmiernego wysuszenia. Aby temu zapobiec, stosuje się różnego rodzaju urządzenia. Dobrym wyborem jest m.in. kanałowy nawilżacz ewaporacyjny. Stosuje się go w układach wentylacji w domach jednorodzinnych. Zastosowanie tego typu nawilżacza pomaga w utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza na poziomie nieprzekraczającym 70%.
Kolejnym polecanym przez ekspertów rozwiązaniem są mobilne nawilżacze powietrza. To urządzenia o niewielkich rozmiarach i dużych możliwościach. Wybrane modele mogą nie tylko nawilżać powietrze, ale również je oczyszczać. Do najwydajniejszych produktów z tego sektora należą nawilżacze ewaporacyjne. Nowoczesne urządzenia posiadają dedykowane czujniki wilgotności, dzięki czemu można zautomatyzować ich pracę. Dzięki nim dużo łatwiej o zachowanie optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniach suchych i ogrzewanych. W ten sposób niewielkim kosztem można zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo w okresie grzewczym.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl