Czym różni się oczyszczacz powietrza od nawilżacza powietrza?

Z roku na rok wzrasta nasza świadomość w zakresie znaczenia jakości powietrza w naszych domach, mieszkaniach i miejscach pracy. Dobrej jakości powietrze wpływa korzystnie na nasze zdrowie oraz codzienne samopoczucie. W celu utrzymania jego odpowiednich parametrów stosuje się różnego rodzaju urządzenia, w tym m.in. oczyszczacze i nawilżacze powietrza. W tym artykule sprawdzimy, jakie są podstawowe różnice pomiędzy nimi.

Oczyszczacz powietrza – podstawowa charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje, podstawową funkcją tego urządzenia jest oczyszczanie powietrza. Dostępne na rynku modele różnią się potencjałem zastosowania oraz skutecznością działania. Wysokiej jakości oczyszczasz powietrza może eliminować z niego takie zanieczyszczenia, jak m.in.:

  • dym papierosowy;
  • kurz domowy;
  • szkodliwe gazy i lotne związki organiczne;
  • pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 oraz pozostałe składniki smogu;
  • brzydkie zapachy;
  • szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby;
  • alergeny wziewne (np.: pyłki roślinne, sierść zwierząt domowych, zarodniki pleśni, roztocza kurzu).

To sprawia, że urządzenia tego typu rekomendowane są m.in. alergikom oraz osobom z chorobami układu oddechowego. Oczyszczacze wyposażone są w filtry, które regularnie należy wymieniać, aby utrzymać wysoką wydajność i skuteczność sprzętu. Wybrane modele mogą posiadać funkcję nawilżania powietrza, jednak jest to dodatek, a nie standard. Tym samym zdecydowanie lepiej sprawdzają się przy eliminowaniu zanieczyszczeń, a do kontroli wilgoci warto wykorzystać nawilżacz. 

Nawilżacz powietrza – podstawowa charakterystyka

W tym wypadku mamy do czynienia z urządzeniem, którego zadaniem jest podniesienie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Zbyt suche powietrze może negatywnie wpływać na nasze codzienne samopoczucie i powodować takie objawy, jak m.in.: suchość w jamie ustnej, wysuszenie błon śluzowych, kaszel itd.  Najczęściej z suchym powietrzem borykamy się w sezonie grzewczym. Kaloryfery ogrzewają pomieszczenie, jednocześnie je wysuszając. Przyjmuje się, że prawidłowa wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu mieszkalnym powinna wynosić w przedziale 40-60% i zależy to m.in. od temperatury oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. Zadaniem nawilżacza jest podniesienie wilgotności powietrza. Urządzenia tego typu posiadają dedykowany zbiornik na wodę, którą następnie oddają w postaci pary wodnej. Na rynku dostępne są modele oczyszczające powietrze, jednak ich filtry nie są na tyle skuteczne, aby rezygnować z oczyszczacza. Wiesz już, jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami. Jeżeli masz problemy ze zbyt suchym i zanieczyszczonym powietrzem w domu, mieszkaniu lub biurze, to optymalnie zainwestować w dwa sprzęty, które wzajemnie będą się uzupełniały.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl