Charakterystyka i podział kurtyn powietrznych 

Jednym z wyzwań w obiektach klimatyzowanych i ogrzewanych jest to, aby zniwelować straty związane z wymianą powietrza podczas otwierania drzwi wejściowych. Tego typu problem występuje m.in. w dużych sklepach, galeriach handlowych czy też biurowcach i hotelach. Każda taka wymiana powietrza powoduje straty finansowe związane ze wzmożoną pracą klimatyzacji lub systemu grzewczego. Odpowiedzią na to wyzwanie są kurtyny powietrzne. Sprawdź, czym się one charakteryzują oraz jak wygląda ich podstawowy podział. 

Czym jest kurtyna powietrzna?

W dużym skrócie kurtyna powietrzna to urządzenie, które odpowiada za generowanie strumienia powietrza o pożądanej temperaturze i kierunku. W ten sposób powstaje kurtyna, która ogranicza zjawisko mieszania się powietrza o różnej temperaturze pomiędzy strefami. Kurtyna ma postać urządzenia, które montowane jest bezpośrednio nad drzwiami wejściowymi. Zazwyczaj rozwiązanie to stosuje się w obiektach klimatyzowanych po to, aby z jednej strony ograniczyć koszty ich eksploatacji, a z drugiej zwiększyć komfort ich użytkowania. 

Jak działa kurtyna powietrzna?

Zasada działania kurtyny powietrznej jest relatywnie prosta. Urządzenie to najpierw zasysa powietrze. Następnie chłodzi je lub ogrzewa do pożądanej temperatury. Gdy to nastąpi, to powietrze wydmuchiwane jest w określonym kierunku w postaci kurtyny i dochodzi aż do posadzki. W ten sposób powstaje szczelna i wydajna przesłona. Wpływa to nie tylko na ograniczenie wymiany powietrza, ale również blokuje przedostawanie się do wnętrz owadów, szkodników i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Na rynku znajdują się modele, które różnią się swoją wydajnością, parametrami technicznymi oraz potencjałem zastosowania. Dobiera się je bezpośrednio do swoich potrzeb i specyfiki danego obiektu. 

Podstawowy podział kurtyn powietrznych

Obecnie stosuje się dwa podstawowe podziały kurtyn powietrznych. Ze względu na ich funkcjonalność i temperaturę wydmuchiwanego powietrza wyróżnia się kurtyny zimne i ciepłe. Ze względu na sposób montażu wyróżnia się takie modele jak:

  • kurtyny powietrzne poziome;
  • kurtyny powietrzne pionowe;
  • kurtyny powietrzne poziome zintegrowane z posadzką.

Gdzie stosuje się kurtyny powietrzne?

Obecnie kurtyny powietrzne są powszechnie stosowane w obiektach komercyjnych. Znajdziemy je m.in. w:

  • centrach handlowych;
  • supermarketach;
  • wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych i okołobudowlanych;
  • biurach;
  • urzędach;
  • magazynach i centrach logistycznych. 

Tak naprawdę sprawdzają się wszędzie tam, gdzie pomiędzy dwoma strefami występują większe różnice temperatur. Dzięki temu stosuje się je też m.in. przy wyjściach z chłodni i mroźni. Pozwala to na zmniejszenie strat energii i związanych z tym kosztów. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl