Sama wentylacja to układ składający się ze szczelnie połączonych ze sobą rur, kształtek, żaluzji, krat i innych elementów. Zadaniem układu jest rozprowadzanie świeżego powietrza po wszystkich pomieszczeniach znajdujących się w budynku. Jednym z kluczowych elementów budowy systemu wentylacyjnego są kanały. To przewody, które odpowiadają za transportowanie powietrza. Kanały wentylacyjne mogą być bardzo różne. Zależy to od projektu oraz realnych potrzeb inwestora. Na rynku dostępne są kanały sztywne oraz elastyczne, a także m.in. kanały płaskie, prostokątne i okrągłe.
W przypadku systemów wentylacji mechanicznej najczęściej wykorzystuje się kanały wykonane z metalu lub z tworzywa sztucznego. Te ostatnie znajdują zastosowanie tylko w domach jednorodzinnych. Ciekawą alternatywę do nich stanowią przewody wykonywane z płyt z wełny mineralnej, które charakteryzują się dobrymi parametrami w zakresie izolacji termicznej i akustycznej. Zastosowanie w nich jonów miedzi pozwala również na efektywne oczyszczanie powietrza ze szkodliwych drobnoustrojów. Tradycyjne kanały w wentylacji grawitacyjnej mogą być wykonywane z cegieł lub też z dedykowanych kształtek.
Kształtki wentylacyjne zwane są też pustakami wentylacyjnymi. To dedykowane materiały, które stosuje się przy budowie grawitacyjnych kanałów wentylacyjnych. Połączenie ze sobą kształtek ma za zadanie stworzenie przewodów, którymi będzie wydalane zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń i wtłaczana świeże powietrze do pomieszczeń. Podstawowy podział kształtek wentylacyjnych obejmuje:
Ponadto wyróżnia się kilka rodzajów montażu takiego układu. Z jednej strony może to być system pełny, który dobrze sprawdza się w pomieszczeniach sanitarnych wewnątrz budynków. Alternatywą jest system schodkowy. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się również kształtki wentylacyjne z innych materiałów. Wśród nich znajdują się produkty wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Tego typu elementy wykorzystywane są już nie tylko przy budowie pełnych kanałów wentylacyjnych w metodzie grawitacyjnej, ale również jako elementy łączące ze sobą kanały wentylacyjne. Warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami, a przy projektowaniu i budowie systemu wentylacyjnego skorzystać ze wsparcia doświadczonego eksperta.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl