Filtry w instalacji wentylacji

Istotnym aspektem w instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła, jest ochrona wymiennika i wentylatorów przed zanieczyszczeniem. W tym celu stosuje się filtry powietrza. Dzięki ochronie urządzenie ma wyższą wydajność oraz dłuższą żywotność.

Podział filtrów

Filtry dzielą się na klasy zgodne z normą europejską PN–EN 779. Zostały znormalizowane i są dostępne informacje o ich wymaganym działaniu. Filtry dzieli się na zgrubne, pośrednie oraz dokładne. W wentylacji dla domów standardem są filtry klasy G4. Warto jednak poszukać urządzenia, które ma filtr wyższej klasy, np. F5 lub F7. Blokują one przedostawanie się pyłów, zarodników grzybów lub sadzy. Filtry tej klasy zatrzymują cząsteczki pyłu, które są obecne w zimowym zanieczyszczonym powietrzu, czyli smogu.

Wymiana filtrów - kiedy i jak często?

Filtry należy wymieniać, kiedy są zanieczyszczone. Centrale zwykle są wyposażone w sterownik, który zasygnalizuje konieczność ich wymiany. Częstotliwość wymiany filtrów zależy od miejsca zamieszkania – inne zanieczyszczenia występują w mieście, a inne na wsi. Wpływ na zanieczyszczenie ma środowisko, okolica, region kraju, tzw. mikroklimat. Również im dokładniejszy filtr, tym będzie wyłapywał więcej zanieczyszczeń. Zazwyczaj dla obszarów wiejskich, czas pomiędzy wymianą waha się między 3–6 miesięcy. W niektórych miastach, przy niekorzystnych warunkach, wymiana może być konieczna częściej niż co 3 miesiące. Zabrudzone filtry ograniczają przepływ powietrza, obniżają sprawność układu i mogą zniszczyć urządzenie – dlatego należy je wymieniać tak często, gdy będzie to sygnalizowane przez centralę.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: (WW) Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl