Trzy powody, dla których architekci wybierają tekstylne systemy dystrybucji powietrza

Projektując ogólną architekturę budynków, nie sposób nie myśleć o systemach rozprowadzania powietrza. To krwioobieg naszych budynków dlatego nie można ich pomijać w pracy architektonicznej.

Podziwiając różne projekty i zrealizowane budynki nie sposób ulec wrażeniu, że wielu architektów po latach bezsilności, wciąż przymyka oko na koszmarnie wyglądające elementy sufitowe przynależne do instalacji HVAC. Wraz z pojawieniem się architektury przemysłowej, kanały i inne elementy techniczne stały się często częścią projektu designerskiego – nierzadko dodając swoistego smaczku. Obecnie architekci mają coraz większy wpływ na finalny wygląd całej aranżacji a istniejące na rynku rozwiązania, pozwalają na odejście od surowego przemysłowego wyglądu instalacji do dystrybucji powietrza. Wystarczy odpowiedni dobór samego systemu dystrybucji.

Systemy dystrybucji powietrza oparte na tkaninach dają architektom możliwość wyjścia poza schemat. W tym sensie mogą czasem być swoistym wybawieniem. Możliwość połączenia wysokiej funkcjonalności i estetyki pozwala stworzyć idealne środowisko wewnętrzne o stylowym wyglądzie, który pasuje do architektury budynku. Przyjrzyjmy się wybranym cechom, które sprawiają, że wybór tego systemu dystrybucji powietrza jest po prostu idealny. Doskonały wybór pod względem ogólnej estetyki Kanały tkaninowe są doskonałym wyborem pod względem estetyki. Ze względu na swoje naturalne właściwości, tkaniny mogą być dobierane w dowolnym kolorze, który pasuje do ogólnego wyglądu pomieszczenia. Dodatkowo, posiadają możliwość wykonania na nich dowolnego nadruku logo, tekstur lub wizualizacji. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia architekta.


Co w tej kwestii najważniejsze - estetyka nie musi oznaczać pogorszenia wydajności dystrybucji powietrza. Wręcz przeciwnie, dzięki kanałom i nawiewnikom tkaninowym można osiągnąć znacznie lepsze wyniki w rozprowadzaniu powietrza, zapewniając doskonały komfort w pomieszczeniach, unikając przeciągów i pomagając chronić ludzi przed przeziębieniami i innymi chorobami. Takie rozwiązania nie tylko ułatwiają pracę architekta, ale także w efekcie końcowym zapewniają pełną satysfakcję klienta. Wreszcie, kanały tkaninowe są niezwykle lekkie i nie obciążają dodatkowo konstrukcji budynku, dzięki czemu mogą być instalowane nawet w najbardziej wymagających projektach, takich jak np. budynki ze szklanymi sufitami, lub rewitalizowane budynki o niskiej nośności konstrukcji.

Obniżenie kosztów

Tekstylne systemy dyspersji powietrza przyczyniają się do optymalizacji kosztów projektu oraz oszczędzania energii w trakcie ich eksploatacji. W dzisiejszych czasach, niewątpliwie jest to jedna z ważniejszych kwestii dla klientów, a także dla architektów, którzy często muszą zastanawiać się, jak obniżyć koszty projektu bez uszczerbku dla jego jakości. W takich sytuacjach nawiewniki tkaninowe mogą być doskonałym rozwiązaniem. Na etapie inwestycji rozwiązania HVAC oparte na tkaninach niosą ze sobą obniżenie kosztów logistyki, instalacji i konserwacji, a dzięki zmniejszonemu zapotrzebowaniu na energię mogą wpływać na oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Nawiewniki tekstylne rozprowadzając powietrze w pomieszczeniach zużywają do 40% mniej energii niż rozwiązania konwencjonalne. Powyższe daje nam realny wpływ na zmniejszanie śladu węglowego projektu, oraz przyczynia się do powstania energooszczędnego budynku.

Systemy wzorowe technologicznie

Rozwiązania tekstylne zapewniają niezrównaną wydajność technologiczną. Uwzględniając wszystkie istotne wymiary i wymagania przestrzeni, zapewniają równomierną dystrybucję powietrza tworząc idealny klimat wewnątrz budynku (IAQ). Niezależnie od tego, czy chodzi o izotermę, ogrzewanie, chłodzenie, czy też o kombinację wszystkich trzech, nieskończone możliwości projektowe zapewniają tworzenie systemów, które precyzyjnie uzupełniają każdy projekt architektoniczny, czy konstrukcyjny. Odwieczny wróg niektórych projektów - kondensacja - przestaje być problemem przy zastosowaniu metod dyspersji opartych na tkaninach. Ze względu na właściwości tkanin, nawiewniki nie pocą się, co zapobiega rdzewieniu, kapaniu kondensatu i rozwojowi bakterii. Rozwiązania tekstylne czy to w postaci dłuższych kanałów, „rękawów” czy w postaci anemostatów są cały czas zakończeniem systemu wentylacyjnego, czyli elementami dyfuzyjnymi - nawiewnikami. To istotne rozróżnienie, gdyż zdarza się, że są mylnie podciągane pod wymagania norm dotyczących przewodów wentylacyjnych, które np. podlegają próbie szczelności. Jednym z najważniejszych wymogów dla elementów instalacji wentylacyjnych jest ich odporność na ogień - najczęściej nawiewniki wykonywane są z materiałów ognioodpornych, posiadających certyfikat potwierdzający klasę B-s1;d0 wg normy EN 13501-1