Tekstylne kanały wentylacyjne a kanały metalowe – 4 zasadnicze różnice

W trakcie realizacji projektów budowlanych lub renowacyjnych system dystrybucji powietrza znajduje się w ścisłej czołówce czynników gwarantujących wysoką jakość powietrza wewnętrznego (IAQ, Indoor Air Quality). Przez wiele dekad przemysł budowlany w przeważającej mierze wykorzystywał tradycyjne metalowe kanały HVAC. Współcześnie wielu architektów, inżynierów i podwykonawców zaczyna jednak doceniać korzyści wynikające z zastosowania tekstylnych kanałów rozprowadzania powietrza.


Jakie są między nimi różnice?

1. Materiał warunkuje żywotność i wydajność

Najbardziej oczywista różnica między metalowymi i tekstylnymi kanałami tkwi w tworzywie. Kanały metalowe najczęściej wyko nane są ze stali, tekstylne zaś – z poliestru. Choć może się wydawać, że metalowe komponenty są najtrwalsze, rozwiązania tekstylne pozytywnie zaskakują swoją żywotnością i pod tym względem nie ustępują konkurencji. Co ważne, redukują też obciążenie konstrukcji budynku. Mniej widoczną, ale bardzo ważną różnicą jest sposób, w jaki oba materiały radzą sobie z kondensacją oraz korozją. Dla przykładu, środowisko o wysokim poziomie wilgotności prędzej czy później odciśnie swoje piętno na każdej metalowej powierzchni. Efektem może być nawet sytuacja, w której na elegancko ubranych gości siedzących przy restauracyjnym stoliku z metalowej wentylacji zaczyna kapać rdzawo zabarwiona woda. Trudno o gorszą wizytówkę dla biznesu! Rdza i korozja mogą poważnie naruszyć konstrukcję wspierającą kanały wentylacyjne. Wilgoć skraplająca się na metalowych komponentach systemu dystrybucji powietrza powoduje postępującą degradację materiału. Jakość samej instalacji i bezpieczeństwo użytkowników stają wówczas pod znakiem zapytania. W przeciwieństwie do metalu kanały tekstylne nie wymagają specjalnych powłok ani zabiegów konserwacyjnych w celu zabezpieczenia ich przed wilgocią. System tekstylnych kanałów dystrybucji powie- trza, określany jako przepuszczalny, pozwala powietrzu przenikać przez strukturę splotu, zapobiegając kondensacji oraz korozji.

2. Koszty transportu i instalacji

Duże rozmiary i waga kanałów metalowych w porównaniu z lekkością tekstylnych rozwiązań stanowią kolejne ważne rozgraniczenie. Bezpośrednio wpływa to na transport, instalację, a nawet koszt całego systemu. Kanały metalowe są sztywne i zajmują sporo miejsca. Do ich trans- portu potrzeba, w zależności od projektu, nawet kilku TIR-ów! Instalacja wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, mocowań oraz przeszkolonego personelu. W efekcie proces może ciągnąć się tygodniami. Co więcej, rozbudowane systemy rozprowadzania powietrza oparte na metalowych kanałach mogą wymagać uwzględnienia czynników strukturalnych i sejsmicznych budynków. Kanały tekstylne pakowane są w małe, kartonowe pudełka. Zajmują niewiele miejsca w czasie transportu i z reguły przewożone są przez lokalnych kurierów. Instalacja nie wymaga specjalnych narzędzi ani eksperckiej wiedzy – poszczególne segmenty kanałów spina się ze sobą za pomocą zamka błyskawicznego, zgodnie z przejrzystą dokumentacją zawartą w opakowaniu. System jest gotowy w ciągu kilku dni. Montaż może być zrealizowany przez niewielki zespół, a w ostateczności nawet jedną osobę. Instalacja tekstylnych kanałów dystrybucji powietrza przebiega nawet 5 razy szybciej niż w przypadku komponentów metalowych!

3. Całościowy koszt

Rosnące koszty surowców znacząco obciążają producentów tradycyjnych systemów HVAC i ich ofertę cenową. W tym czasie tekstylne systemy rozprowadzania powietrza zyskują na konkurencyjności. Tekstylne kanały wentylacyjne są rozwiązaniem ściśle inżynieryjnym, niemożliwe jest więc precyzyjne określenie oszczędności finansowych związanych z ich użyciem w stosunku do kanałów metalowych. Ostrożne szacunki wskazują jednak, że rozwiązania tekstylne mogą ograniczyć koszty o ok. 30% w porównaniu z systemami metalowymi. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie koszty związane z wykonaniem instalacji HVAC, uwzględnimy ceny transportu, instalacji oraz konserwacji, to całkowite oszczędności mogą wynieść nawet 70%. W zależności od skali projektu redukcja kosztów może być bardzo znacząca – bez negatywnego wpływu na wydajność systemu HVAC i przy zachowaniu najwyższej jakości powietrza wewnętrznego.

4. Zastosowania i poziom innowacji

Tradycyjne kanały metalowe są sprawdzonym, ale dość statycznym rozwiązaniem w wielu aplikacjach branży HVAC. Natomiast dzięki nieustannemu postępowi technologicznemu zakres zastosowań kanałów tekstylnych stale się powiększa. Dzięki właściwościom antybakteryjnym, ognioodpornym oraz wysokiej przepuszczalności mogą one być wykorzystywane m.in. w kompleksach sportowych, przetwórstwie spożywczym, zakładach produkcyjnych, laboratoriach, kinach, magazynach i sklepach. Zaawansowana technologicznie metoda nadruku na kanałach umożliwia dodatkowo poprawę walorów estetycznych wnętrz. Do wyboru jest paleta standardowych kolorów, klient może jednak zdecydować się także na inny odcień z szerokiej palety popularnych wzorników. Istnieje też możliwość umieszczenia na materiale unikalnych deseni czy firmowych logotypów. Tekstylne systemy dystrybucji powietrza stanowią dziś ok. 10% globalnego rynku HVAC, ale popyt na nie rośnie z roku na rok. Bez względu na to, czy projekt wymaga kilku, czy kilkuset metrów instalacji, kanały tekstylne są optymalnym rozwiązaniem w systemach różnej wielkości. Zapewniają oszczędność czasu i pieniędzy bez kompromisu w zakresie jakości.