Nawiewniki-podział i charakterystyka

Obecnie żaden budynek nie jest w stanie funkcjonować bez skutecznej wentylacji

Do tego dochodzą coraz wyższe wymagania stawiane producentom elementów instalacyjnych pod względem wyglądu i estetyki widocznych elementów. Warto zwracać na nie uwagę i wybrać najbardziej odpowiednie.


Nawiewniki wirowe

To liczna rodzina wśród nawiewników. Od typowych – okrągłych, przez kwadratowe, aż po nawiewniki wirowe przestawne. Struga powietrza nawiewanego ma charakter wirowy, dzięki odpowiedniej konstrukcji wbudowanych łopatek. Część nawiewników wirowych wytwarza przyścienną strugę osiowo – symetryczną z zawirowaniem. Nawiewniki wirowe są przystosowane do montażu w sufitach podwieszanych lub na zakończeniach kanałów. Charakteryzują się różnorodnością wzorów i kształtów. Nawiewniki te są przeznaczone głównie do budynków użyteczności publicznej, hoteli i restauracji, w których ilości powietrza nawiewanego są znaczne. O ich popularności decyduje również wygląd. Łopatki w nawiewnikach tworzą ciekawe wzory, niemal rysunki. Ich różnorodność umożliwia dopasowanie praktycznie do każdego wnętrza czy przestrzeni.

Nawiewniki wirowe przystawne

Ostatnim wspomnianym typem nawiewników wirowych są przestawne nawiewniki, w tym przestawne termostatyczne. W pierwszym rodzaju nawiewników kierunek strugi można zmienić z poziomego na pionowy, przestawiając łopatki. Natomiast nawiewniki termostatyczne regulowane są przy pomocy siłownika z termostatem. Daje to możliwość zmiany kierunku przepływu powietrza w zależności od temperatury. Ruch wirowy, duże przekroje czy siłownik termostatyczny powodują możliwość zwiększenia strugi powietrza w stosunku do zwykłych nawiewników wirowych. Dlatego zwykle stosuje się je w obiektach, gdzie wysokość montażu nawiewników sięga do 25 m, czyli w halach, magazynach, halach sportowych czy galeriach handlowych. Nawiewniki wirowe produkuje się ze stali malowanej proszkowo lub aluminium. Jednak łopatki zawsze są stalowe. Standardowo nawiewniki polakierowane są w kolorze białym, jednak coraz więcej producentów oferuje możliwość wykonania n a w i e w n i k ów w dowolnym kolorze z palety RAL, chcąc dostosować się do wymagań architektów. Takie podejście do produktów sprawia, że nawiewniki stają się w zasadzie eleganckim wyposażeniem wnętrza, a nie tylko szpecącym elementem.

Nawiewniki sufitowe

Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja tych nawiewników zapewnia możliwość montażu w sufitach podwieszanych. Nawiewniki sufitowe składają się z paneli z ramką. Ułatwia to montaż oraz dostęp do nawiewnika w celu przeprowadzenia pomiarów lub czyszczenia. Rozmiar nawiewnika dobiera się na wymaganą ilość powietrza, ale przeważnie projektuje się je tak, aby pasowały do najbardziej popularnego rozstawu paneli w sufitach podwieszanych, czyli 600 mm. Wtedy dobiera się odpowiednią powierzchnię efektywną nawiewnika, czyli powierzchnię czynną wypływu powietrza. Producenci prześcigają się w wymyślaniu wzorów i kształtów widocznych paneli nawiewników. Można spotkać nawiewniki ze standardowym układem łopatek kierujących, ale również perforowanych lub wyposażonych w dużą ilość małych dysz. Wygląd i wykonanie (ze stali malowanej proszkowo), pozwala na wykorzystanie ich praktycznie w każdym obiekcie (w biurach, budynkach użyteczności publicznej czy restauracjach)

Nawiewniki z filtrami HEPA

Istnieją nawiewniki przeznaczone do zadań specjalnych. Stosuje się je w pomieszczeniach o wysokich wymaganiach pod względem czystości powietrza. Wykorzystuje się je przede wszystkim w obiektach służby zdrowia, klinikach, salach operacyjnych oraz w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym lub chemicznym. Specjalna aluminiowa konstrukcja kaset zapewnia niskie opory przepływu oraz wysoką szczelność. Nawiewniki wyposażone są w wysokoskuteczne filtry absolutne klasy HEPA 13 lub HEPA 14.

Nawiewniki szczelinowe (linowe)

Alternatywą dla wszystkich wcześniej omawianych nawiewników są coraz bardziej popularne nawiewniki szczelinowe. Struga powietrza kształtuje się jako struga płaska, swobodna lub przyścienna. Ze względu na niewielką powierzchnię wypływu przeznaczone są do dystrybucji małych ilości powietrza oraz instalacji, gdzie nie mogą występować wysokie opory przepływu. To wszystko zapewnia również niski poziom emisji hałasu. W celu zwiększenia ich możliwości (zasięgu oraz ilości powietrza) dobiera się nawiewniki z większą ilością szczelin lub łączy się je liniowo. Połączenia nawiewników są niewidoczne, co daje dużą swobodę w aranżacji wnętrz. Rozmieszczenie nawiewników jeden za drugim oraz możliwość dowolnego ukierunkowania strugi sprawia, że powietrze jest nawiewane równomiernie, a pomieszczenie wentylowane w całej kubaturze.

Powietrze zamknięte w puszce

Anemostatów i nawiewników o większych przekrojach nie łączy się bezpośrednio z kanałami. Wykorzystuje się w tym celu puszki rozprężne, które służą do stabilizacji przepływu powietrza i wyrównania strugi bezpośrednio przed nawiewnikiem. Puszki rozprężne, jeśli zachodzi taka potrzeba, są wyłożone materiałem tłumiącym lub izolacyjnym. Wyposaża się je również w element regulacyjny na króćcu wlotowym – przepustnicę lub regulator przepływu. Króćce przyłączeniowe umieszczone są od góry lub z boku. Puszki wykonane są z tych samych materiałów co nawiewniki. Na zamówienie mogą być pomalowane proszkowo na dowolny kolor.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie Redakcja (W.W.). Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl