Autorski design na miarę XXI wieku, czyli o tym, że wentylacja nie musi być nudna

Po wejściu do budynku człowiek już po chwili jest w stanie określić, czy czuje się w nim komfortowo

Decyduje o tym między innymi wygląd wnętrz, użyte materiały wykończeniowe czy detale architektoniczne. Jednak złej jakości światło, hałas czy panujący w środku zaduch sprawią, że będzie chciał stamtąd jak najszybciej wyjść.


Ideałem jest miejsce, gdzie wszystko do siebie pasuje, komfort jest zapewniony, a człowiek czuje się w budynku po prostu dobrze. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że budynek w XXI wieku to skomplikowany mechanizm, który między ścianami, stropami i sufitami, kryje w swoim wnętrzu szereg różnych instalacji, systemów i układów mających zapewnić komfort ludzi przebywających w środku. I o ile za ostateczny wygląd odpowiada architekt, to za całą resztę sztab projektantów, specjalistów oraz ogromna ilość sprzętu i wyposażenia.

Zacznijmy od powietrza

Komfort człowieka w dużej mierze zależy od środowiska, w którym się znajduje. Przebywając na zewnątrz, człowiek nie ma się wpływu na to, czym tak naprawdę oddycha. Natomiast w budynku można w pewnym stopniu nad tym zapanować. Człowiek 80% czasu spędza w pomieszczeniach, dlatego utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza jest bardzo ważne. Zwłaszcza że ostatnie badania przeprowadzone przez międzynarodowe organizacje pokazują, że w pomieszczeniach może znajdować się ponad 900 różnych związków! Zdarza się, że ich stężenie jest wyższe niż w powietrzu zewnętrznym (od 2 do nawet 5 razy!). Szkodliwe związki są wydzielane z materiałów budowlanych, wykończeniowych lub środków czystości. Zalicza się też do nich dym tytoniowy, produkty spalania paliw oraz alergeny zawarte w powietrzu zewnętrznym. Wiele z nich poprzez długotrwałe działanie może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.

Jest kilka warunków, które „zdrowe” powietrze powinno spełniać:

  • Odpowiedni skład chemiczny powietrza, który nie może zbytnio odbiegać od składu powietrza zewnętrznego (atmosferycznego), dotyczy on proporcji objętościowych tlenu do azotu i argonu oraz pozostałych związków. (Skład chemiczny powietrza atmosferycznego: Azot – 78,06%, Tlen – 20,98%, Argon – 0,93%, Inne – 0,03%).
  • Właściwie dobrane parametry fizyczne powietrza, czyli temperatura, wilgotność i prędkość powietrza. Tak, żeby człowiekowi nie było zbyt ciepło lub za zimno. Odpowiednia wilgotność dla człowieka, jaka powinna być utrzymana w pomieszczeniach, mieści się w przedziale 40 – 60% przy temperaturze 20 – 25oC. Zbyt duża prędkość powietrza będzie powodowała przeciąg, uczucie chłodu i dyskomfort.
  • Brak substancji szkodliwych dla zdrowia i zanieczyszczeń określana jest jako czystość powietrza.
  • Brak jakichkolwiek zapachów w powietrzu.


Spojrzenie architekta na „świat wentylacji”

Dobry design w wentylacji, czy to możliwe? Architekt, choć jest inżynierem, często ma inne poczucie estetyki i spojrzenie na świat. Na studiach niezbyt dużo czasu poświęca się na omówienie poszczególnych instalacji, a tym bardziej na złożone aspekty wentylacji. Pomimo że on sam ich nie projektuje, to chce, aby w miejscu, gdzie te dwie branże się zazębiają, efekt końcowy był zadowalający. Dba, żeby widoczne elementy instalacji dopasowane do wyglądu i stylu wnętrz. Coraz więcej firm produkujących nawiewniki stara się, żeby ich produkty zachwycały nawet najbardziej wymagających.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie Redakcja (W.W.).

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl