Kratka wentylacyjna autoaktywna czy anemostat?

Budowa systemu wentylacji mechanicznej, czy też rozprowadzania ciepłego powietrza po budynku wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Jednym z końcowych jej etapów jest zakończenie wylotów systemu. Tu można zastosować zarówno kratkę wentylacyjną autoaktywną, jak i anemostat; nawiewnik. Czym charakteryzują się te rozwiązania, jakie mają wady i zalety oraz które wybrać? Sprawdź.

Czym jest kratka wentylacyjna autoaktywna?


Od lat tradycyjnym wyborem do zakończenia wylotów kanału wentylacyjnego jest kratka wentylacyjna autoaktywna. Obecnie na rynku jest kilka rodzajów kratek wentylacyjnych, w tym kratka wentylacyjna zamykana, otwarta oraz ruchome żaluzją. Atutem modelu autoaktywnego jest to, że w trakcie pracy kratka automatycznie przymyka się i uchyla, aby odprowadzać powietrze lub zamyka na stałe. Swoje położenie dostosowuje do warunków panujących w pomieszczeniu, dzięki czemu można lepiej kontrolować przepływ powietrza. Funkcja ta będzie w zupełności wystarczająca w przypadku salonu, sypialni, czy też pokoju młodzieżowego. Ze względu na swoje ograniczenia kratki wentylacyjne tego typu nie są rekomendowane w przypadku łazienki, kuchni,(tutaj najlepiej sprawdza się okap) czy też kotłowni.

Czym jest anemostat?

Anemostat to estetyczne wykończenie wylotu systemu wentylacji. To nakładka o kształcie koła, kwadratu lub prostokąta, która powstaje najczęściej z tworzywa sztucznego, choć na rynku dostępne są również metalowe produkty. Jego zadaniem jest równomierne rozprowadzanie powietrza z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia. Poszczególne modele mogą rozprowadzać powietrze w dwóch, trzech lub nawet czterech kierunkach. Dużym atutem anemostatów wywiewnych jest to, że za ich pomocą można lepiej regulować ilość przepływanego przez nie powietrza, jak i kierunki nawiewu. Pomaga to w lepszym kierowaniu systemem wentylacji. Ze względu na swoją specyfikę, będą dobrym wyborem do budynków, gdzie występuje problem z właściwą cyrkulacją powietrza, co prowadzi m.in. do większej wilgoci. Na rynku dostępne są różne modele anemostatów.

Na co postawić?

Zarówno kratka wentylacyjna autoaktywna, jak i anemostat mogą spełnić swoje zadania. Ważne jest jednak określenie, w jakich pomieszczeniach będą wykorzystywane. To powinno w głównej mierze determinować finalny zakup. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, jednak na korzyść anemostatu działa zwiększona kontrola przepływu powietrza w pomieszczeniu, a także regulacja jego kierunku. Kratka umożliwia przepływ w dwóch kierunkach, ale nie ma opcji regulacji. Pod kątem łazienki, kuchni, czy też kotłowni rekomenduje się anemostat. Ponadto jest dobrym wyborem w przypadku pomieszczeń, w których są problemy z cyrkulacją powietrza. Jeżeli takie problemy nie występują, a instalacja działa bez zarzutu, to wystarczającym rozwiązaniem będzie podstawowa kratka wentylacyjna autoaktywna. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się jeszcze ze specjalistą.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl