Odzysk ciepła technologicznego na cele wentylacji
Wraz ze wzrostem cen energii przedsiębiorcy zarządzający dużymi zakładami produkcyjnymi zaczęli poszukiwać oszczędności związanych z eksploatacją swoich obiektów.
W wielu fabrykach podczas procesów produkcyjnych wytwarzane są znaczne ilości ciepła, dlatego zaczęto zastanawiać się w jaki sposób można to ciepło ponownie wykorzystać i nie ponosić dodatkowych kosztów na jego usunięcie czy klimatyzowanie pomieszczeń. W niektórych zakładach ilości ciepła odpadowego są tak duże, że wymagane jest stosowanie specjalnych odciągów i wyrzucanie go poza budynek do atmosfery. Takie działanie nie tylko negatywnie wpływa na środowisko naturalne, ale również generuje dodatkowe koszty.
Rozwiązaniem powyższego problemu może być zastosowanie systemu odzyskującego ciepło z maszyn, czy procesów produkcyjnych i ponowne wykorzystanie go na cele wentylacji.
Centrale wentylacyjne a odzysk ciepła technologicznego
Zastosowanie nowoczesnych central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła umożliwia znaczne obniżenie kosztów eksploatacji zakładów produkcyjnych. I mowa nie tylko o koszcie energii ponoszonym na potrzeby klimatyzowania pomieszczeń, ale również o kosztach ogrzewania. Odzysk ciepła technologicznego daje możliwość powtórnego wykorzystania „zebranej” energii do ogrzewania np. pomieszczeń biurowych znajdujących się w danym zakładzie produkcyjnym. Szczególnie opłacalne jest zastosowanie tego rozwiązania w miejscach, gdzie powstają znaczne ilości nadmiarowego ciepła.
Są to np.:
- sprężarkownie,
- serwerownie,
- kuchnie,
- piekarnie,
- huty,
- malarnie proszkowe,
- suszarnie,
- browary,
- drukarnie.
Jak wykorzystać ciepło z maszyn?
Odpowiednio zaprojektowany i wdrożony system odzysku ciepła pochodzącego z maszyn i procesów produkcyjnych pozwala na ponowne wykorzystanie energii do:
- Ogrzewania budynków np. hal produkcyjnych, pomieszczeń biurowych czy innych pomieszczeń w pobliżu źródła ciepła
- Ogrzewania ciepłej wody użytkowej zużywanej na cele sanitarne lub wykorzystywanej do produkcji
- Ogrzewania medium procesowego lub technologicznego
- Ogrzewania powietrza wentylacyjnego i tym samym poprawienia komfortu klimatycznego i termicznego w budynkach.
Powyższe sposoby powtórnego zastosowania nadmiarowej ilości ciepła wytwarzanego przez maszyny nie tylko są doskonałym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania czy energii elektrycznej, ale również przyczynią się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku. Ze względu na bardzo wysokie koszty energii inwestycja w system odzysku ciepła technologicznego może zwrócić się nawet po pierwszym sezonie grzewczym.